Publication •  06.06.2022

Сезон 2022: пильна увага захисту культур

Something went wrong. Please try again later...
ReznichenkoPropoz  

Особливості агрономічного сезону цього року та поради агрономам, на що звертати особливу увагу, в колонці Сергія Резніченко, керівника відділу агрономії та технологій Corteva Agriscience, для видання "Пропозиція". 

Сезон 2022 року суттєво відрізняється від попередніх. І, як всі розуміють, йдеться не про погоду чи агрономічні підходи – війна, захоплені території, заміновані поля, зруйновані ланцюжки постачання насіння, палива, засобів захисту та добрив, а також експорту сільськогосподарських культур минулого врожаю змушують фермерів вирішувати питання, з якими до того вони не стикалися. Але треба зважати й на «мирні» особливості сезону, які слід враховувати під час роботи в полях. Адже від того, наскільки зваженими та вірними будуть рішення, залежить отриманий врожай та продовольча безпека в країні, регіоні та, врешті, світі.

Про погоду

Особливих проблем з погодними умовах сезон 2022 фермерам не створив. Зима була доволі м’якою, тож озимина – пшениця, інші зернові, ріпак – перезимували достатньо добре. Великих ділянок, які постраждали від морозів та загинули, не спостерігається в жодному регіоні.

Якщо говорити про посів ярих культур, то не можна, на жаль, сказати, що умови весною були супер оптимальні. В частині регіонів вологи було небагато – значно менше, ніж хотілося б. Але, в принципі, для України це норма останніх років, і нічого схожого на весну 2020 року, коли в частині регіонів, де земля була пересушена і вже подібна на порох, не спостерігалося. Скрізь, де цьогоріч сіяли ярі культури, вологи переважно вистачало для появи сходів. В окремих районах недостача більша, ніж в інших, що спричиняє нерівномірну появу сходів, але загалом нічого катастрофічного.

Друга половина весни, як це стало звичним для України в останні 5-7 років, є доволі холодною, але також не надто, як це траплялося. Адже пригадую рік, коли на початку червня качани в кукурудзи були синього кольору, а на частині полів ця теплолюбна культура взагалі не росла. Тобто всі умови цього року були в межах норми. В деяких регіонах в певних параметрах умови посувалися до меж оптимального періоду, але залишалися в них.

Про структуру посівів

Подекуди говорять, що цього року сильно міняється структура посівів. Але, якщо дивитися не в розрізі окремих районів чи конкретних господарств, а загалом по країні, то зміни по основних культурах – соняшнику, кукурудзі, пшениці, сої – коливаються в межах 5%. Звісно, якщо не брати до уваги зменшення посівів за рахунок полів на окупованих територіях Херсонщини, Миколаївщини, Запоріжжя, Донбасу та Харківщини та частково на звільнених, але замінованих територіях Київської, Чернігівської та Сумської областей.

На решті території України особливих змін не відбувається. Частково фермери замість кукурудзи почали сіяти соняшник та сою, але є і зворотні випадки. В окремих регіонах зросли посіви менш поширених культур – вівса, гречки, жита, але особливого впливу на структуру виробництва в межах країни це не матиме.

Про захист

Як спокійно перезимували озимі культури, так само тепла зима дозволила вижити збудникам хвороб, шкідникам та насінню бур’янів. І потенційний тиск шкідливих факторів в полях вже високий – зараз, коли вже впевнено теплішає в усіх регіонах, він проявить себе. Тож треба дуже відповідально поставитися до захисту, щоб мати змогу отримати хороші врожаї.

Зрозуміло, що в нестабільних економічних умовах фермери будуть намагатися заощадити гроші. Але захист – це царина, де зайва економія призведе до більших збитків,особливо нині, коли рослини ослаблені постійними перепадами температур і ще не встигли загартуватися. Наприклад, зараз швидко почнуть розростатися бур’яни, не даючи можливість розвиватися культурам. Вже почали активно розвиватися хвороби ріпаку – склеротиніоз, фомоз, альтернаріоз тощо. Якщо вчасно не приборкати це засобами захисту, є ризик не отримати врожаю взагалі. Зокрема зверніть увагу на препарати від Corteva, які вже давно і надійно зарекомендували себе як гарні помічники по збереженню урожаю – наприклад, Аканто® Плюс.

Щоб не витрачати зайвого, треба діяти завчасно: обробляти поля страховими гербіцидами, не даючи розвинутися бур’яну, захищати рослини від хвороб завчасно або на самому початку. Це дозволить використати меншу кількість препаратів та отримати кращій результат. Адже на невчасній обробці зазвичай втрачається набагато більше – коли хвороба розвинена, дози мають бути більшими, а обробки частішими. Тому головна порада агрономам, щоб не витратити зайві кошти та не втратити врожай – слідкувати за полями та діяти на випередження. В цьому році точно виграють ті, хто звернув увагу на гібриди генетики Corteva, які мають підвищену толерантність чи стійкість хвороб, наприклад соняшник P64LP130, кукурудза P7043, P8271, P8812, чи спеціальний посухостійкий гібрид Optimum®AQUAmax® P9234.

І, звісно, варто дослухатися до інструкції виробників засобів захисту і звертатися до них по допомогу. Наприклад, Corteva, яка забезпечує ринок України сучасними засобами захисту основних сільськогосподарських рослин, цілодобово відкрита для своїх клієнтів, та агрономи компанії готові дати всі необхідні поради.

Також закликаю вас дослухатися до порад щодо роботи в полях у військовий час для забезпечення власної безпеки. Наприклад, Міністерство аграрної політики та продовольства України випустило пам’ятку, де пояснює, що потрібно знати сільгосптоваровиробникам при проведенні комплексу польових робіт. Зокрема, як поводитися під час комендантської години, де брати перепустки, якщо треба пересуватися в «заборонений» час,  та хто може їх перевіряти, як діяти в разі виявлення підозрілих предметів тощо. Дотримання порад дозволить зберегти життя вам та вашим працівникам та працювати далі заради перемоги та продовольчої безпеки. 

Джерело: "Пропозиція"