Праця в саду триває цілий рік. Сад для садівника як дитина, про яку він повинен постійно піклуватися. Тому кожний фермер знає, що тільки постійна турбота приносить найкращі результати.
Так, інтегрований захист саду, який включає в себе хімічний метод, є важливою складовою такого піклування. Варто зазначити, що хімічний метод захисту повинен бути комплексним, а не ситуативним. Особливо це стосується фунгіцидів. Найвищого результату ми можемо досягти при профілактичному застосуванні препаратів – у період, найбільш сприятливий для появи патогенів – збудників хвороб (вологість, тривалі опади, високі температури).
Захист зерняткових та кісточкових культур після збирання восени є також важливим етапом захисту майбутнього врожаю. Адже врожай формується внаслідок застосування комплексу заходів, необхідних саме в осінній період:
– забезпечення дерева потрібною кількістю мікро- та макроелементів, що є у добривах (особливо бором);
– вчасний збір урожаю для правильного входження дерева в стан спокою (яблуня та груша);
– застосування препаратів на основі міді для зменшення впливу збудників хвороб, що зимують на листі та на поверхні дерев.
Про важливість застосування мідевмісного препарату Косайд® 2000 восени в багаторічних насадженнях яблуні хотілося б розповісти більш детально.
Одними з найбільш небезпечних збудників хвороб у насадженнях яблуні є парша та філостиктоз (бура плямистість). Збудники парші та філостиктозу зимують на листі, де восени формується велика кількість псевдотецій (плодових тіл). У кожній з них навесні утворюються від 120 до 200 циліндричних сумок, з яких вилітають аскоспори, що є первинним джерелом ураження листя дерев на початку вегетації.
Внаслідок ураження цими збудниками знижується урожайність культур та погіршується якість продукції. В період масового ураження хворобами листя та плодів і за сприятливих для їхнього розвитку умов втрати врожаю можуть сягати від 50 до 70 %.
Для скорочення чисельності зимуючих збудників хвороб надзвичайно важливим заходом у захисті яблуневих насаджень є обприскування дерев восени, після збору врожаю, препаратами на основі міді. Сьогодні одним з найкращих таких препаратів є Косайд® 2000.
Переваги застосування Косайд® 2000 восени
Косайд® 2000 випускається в сучасній зручній формі – у вигляді водорозчинних гранул. У формуляції наявні міцні хімічні структури гідрооксиду міді та нестійкі сполуки, що містять мідь.
Фунгіцид варто застосовувати у нормі 2,5 кг/га відразу після збирання плодів. Внесення мідевмісного фунгіциду не тільки допоможе скоротити чисельність збудників парші та філостиктозу, а й прискорить підготовку дерева до стану спокою, що є надзвичайно ефективним для запобігання підмерзанню взимку та подальшому їхньому ослабленню.
Адже в результаті підмерзання багаторічних насаджень яблуні взимку 2012 року спостерігалося омертвіння провідної системи дерев, всихання листя, гілок, стовбурів, їхня загибель.
Застосування мідевмісного продукту Косайд® 2000 восени забезпечить кращий захист яблунь навесні, в результаті не знадобляться дорогі системні фунгіциди.
Також Косайд® 2000 є гарним превентивним засобом проти інших хвороб яблуні, зокрема цитоспорозу, чорного та європейського раку, недуг бактеріального походження.
Актуальність застосування препаратів на основі міді в насадженнях кісточкових культур восени
Важливо відзначити ефективне застосування Косайд® 2000 восени в насадженнях кісточкових культур, зокрема проти кучерявості листя на персику та збудників хвороб кокомікозу та клястерспоріозу (дірчастої плямистості) в насадженнях черешні та вишні.
Так, збудник кучерявості листя персика зимує на поверхні дерева у вигляді сумкоспор, які навесні уражають бруньки та молоді листочки. Внаслідок значного ураження цією хворобою втрачається листковий апарат, дерево знесилюється, знижується стійкість до несприятливих умов зовнішнього середовища (морозо- та посухостійкість). Тому, щоб зменшити кількість зимуючої інфекції, дуже важливо внести Косайд® 2000 саме восени.
Про ефективність такого захисту свідчать результати діяльності ТОВ «Обрій» та СВАТ «Сад Поділля». За словами власників господарств Багрія Андрія Григоровича та Хмельовського Віталія Андрійовича, застосування мідевмісних препаратів суттєво зменшує запас інфекції в насадженнях, сприяє кращій перезимівлі дерев та скорочує кратність обробок фунгіцидами проти парші та бурої плямистості в період вегетації наступного року, що особливо помітно, якщо рік сприятливий для виникнення та поширення збудників хвороб.