Захист посівів та альтернативні джерела живлення зернових колосових навесні
Журнал "Зерно", лютий 2022
Журнал "Зерно", лютий 2022
Галина Радзіцька,
категорійний менеджер з гербіцидів та Оптинайт™-технології, Corteva Agriscience
Сергій Саблук,
категорійний менеджер з фунгіцидів та інсектицидів, Corteva Agriscience
Одна з головних проблем у посівах зернових колосових – це зимуючі бур’яни, які змогли загартуватися й наростити вегетативну масу.
Тож щовесни є актуальною боротьба з підмаренником чіпким, видами ромашки, маком польовим, кучерявцем Софії, видами сухоребриків тощо. До цих та інших дводольних бур’янів додаються весняні сходи злакових бур’янів, таких як пирій і вівсюг, контролювати котрі в посівах озимих зернових доволі складно (також про себе можуть нагадати осінні сходи бромусу (стоколосу) та метлюгу). Окремим питанням постає контроль падалиці соняшнику та ріпаку, особливо стійкої проти гербіцидів.
Такий бур’ян, як підмаренник чіпкий, поширений по всій території України. Росте швидко, чіпляючись за рослини та спричиняючи їхнє вилягання. Утім, для контролю підмаренника чіпкого в посівах зернових колосових є ефективні рішення! Зокрема, класична система захисту Пріма® в нормі 0,5–0,6 л/га та інноваційна система, створена на основі молекули Arylex™ active з додаванням ПАР Віволт® – Квелекс™ у нормі 50–60 г/га (фото 1).
І саме Квелекс™ найкраще контролює цей бур’ян, бо він дієвий навіть щодо його перерослих рослин. Крім того, ці гербіциди якісно знищуватимуть види ромашки, волошку синю, мак дикий, кучерявець Софії. Квелекс™ ефективний і проти інших бур’янів, таких як гірчиця польова, талабан польовий, види щириці, лобода біла, види гірчаків та ін., також пригнічує види осотів і берізку польову. Суттєвою перевагою для сільгоспвиробників є широке вікно застосування (до прапорцевого листка включно). Весь період вегетації метлюг звичайний у посівах пшениці може бути непомітним (але конкурує за елементи живлення) і лише за кілька тижнів до збору врожаю переростає культуру й ускладнює її збирання. Проти метлюгу рекомендується використовувати гербіцид Паллас™ у нормі 0,15–0,2 л/га, а при високому забур’яненні злаковими видами – збільшувати норму внесення до 0,4 л/га. Вікно внесення – до фази другого міжвузля пшениці (ВВСН 32). Тому контролювати бур’ян краще на ранніх етапах розвитку за середньодобової температури від +8–10°C.
Інноваційна система захисту – це Паллас™ Екстра, сучасний кросспектргербіцид, призначений для застосування в посівах пшениці. Він неперевершено контролює злакові види бур’янів (метлюг звичайний, види бромусу (стоколосу), вівсюгу, пажитниці) та пригнічує пирій повзучий, падалицю ячменю та кукурудзи. Також високоефективний проти основних дводольних видів бур’янів. Норма внесення варіюється від 75 до 90 г/га з прилипачем Віволт® залежно від забур’янення. А от бромус – складний для контролю бур’ян, тож норму Паллас™ Екстра слід збільшити до 90 г/га з додаванням прилипача Віволт®. У такій нормі гербіцид також використовується для боротьби з дводольними видами бур’янів (такими як волошка синя, мак дикий, фіалка польова, бур’яни з родини хрестоцвітих, ромашка непахуча та ін.). Однак препарати Паллас™ та Паллас™ Екстра не можна використовувати в посівах ячменю.
Що ж до амброзії, то вона з’являється на полі пізно і може швидко перерости оптимальний строк для її контролю. У разі пізньої вегетації амброзії полинолистої варто використовувати гербіцид Квелекс™ у нормі 60 г/га з прилипачем Віволт®. Ефективність Квелекс™ проти амброзії сягає 95–99%. Також цей препарат вирізняється чудовою селективністю як до пшениці озимої, так і до ячменю.
Проти падалиці соняшнику та ріпаку – як традиційної, так і стійкої проти гербіцидів – рекомендується застосовувати гербіцид Пріма® в нормі 0,5–0,6 л/га, що містить дві діючі речовини – флорасулам та 2,4Д. Вносити цей гербіцид варто до фази розвитку пшениці ВВСН 32. Проте не всі господарства встигають провести обробку в цей період.
У такому разі у пригоді стане гербіцид Квелекс™ у нормі 60 г/га з додаванням ПАР Віволт®. Квелекс™ контролює падалицю соняшнику, як звичайну, так і стійку проти гербіцидів, на ранніх етапах її розвитку, а також падалицю ріпаку (звичайну). Слід зазначити, що гербіциди Квелекс™ та Паллас™ Екстра мають інноваційні формуляції GoDRI™ RDT™. GoDRI™ RDT™ – Rapid Dispersions Technology – технологія швидкого диспергування, що уможливлює застосування гербіцидів уже при +5°С, допомагає гербіцидам розчинятися навіть у прохолодній воді, швидко проникати в бур’яни та впливати на них.
Щосезону сільгоспвиробники постають перед такими викликами, як непередбачувані погодні умови взимку, що позначається на відновленні вегетації навесні, та вплив хвороб, котрі розвиватимуться першими.
Фунгіцидні обробки проводяться між фазами кінець кущення Т1 (BBCH 31–32), вихід прапорцевого листка Т2 (ВВСН 39) і початок цвітіння колосу Т3 (ВВСН 57–59). Метою першої обробки є лікування та профілактика хвороб нижнього і середнього ярусів (підпрапорцеві листки). Обробка зернових у фазу Т1 дає змогу не лише зберегти 15–20% майбутнього врожаю, а й суттєво зменшити вплив хвороб на прапорцевий листок і колос. Обробка під час повного виходу прапорцевого листка забезпечує збереження 40–45% урожаю.
За статистикою, навесні посіви зернових найчастіше потерпають від таких захворювань, як борошниста роса, септоріоз, прикореневі гнилі, особливо церкоспорельозна гниль, темнобура плямистість, іржа злаків, піренофороз та ін.
Вочевидь, що для перших весняних обробок потрібен фунгіцид, який може ефективно контролювати комплекс ранньовесняних хвороб, бути дієвим за низьких температур і мати тривалий період захисту. З огляду на ці вимоги ми радимо комплексний фунгіцид Вареон®, котрий зарекомендував себе як надійний засіб проти хвороб зернових колосових саме рано навесні (фото 2).
Вареон® містить три діючі речовини: проквіназид, тебуконазол та прохлораз, які в комплексі забезпечують високу ефективність проти певного спектра хвороб (табл. 1). Фунгіцид Вареон® є ідеальним рішенням для застосування навесні, після відновлення вегетації озимих зернових культур. Виробники, що мали досвід використання цього препарату, відзначають його позитивний вплив на фізіологію рослин: пришвидшення розвитку кореневої системи, збільшення кількості продуктивних стебел, інтенсивний ріст. Рекомендована норма застосування – 0,75 л/га.
Якщо умови навесні сприятливі тільки для розвитку борошнистої роси, то в першу обробку можна використати фунгіцид Таліус® на основі проквіназиду в нормі 0,15–0,2 л/га. Таліус® забезпечує довготривалий контроль борошнистої роси (6–8 тижнів) та ефективно знищує всі раси збудника (навіть такі, що виявляють стійкість проти інших хімічних груп фунгіцидних препаратів). Окрім згаданих переваг, Таліус® допомагає розкрити генетичний потенціал цінних і перспективних сортів в інтенсивних технологіях вирощування та покращує якість насіння. Також внесення цього препарату зумовлює зниження інфекційного запасу збудників хвороби для наступних зернових культур. Слід пам’ятати, що Таліус® у комплексі з фунгіцидами іншого спектра дії (наприклад, триазольної групи) допоможе запобігти розвитку інших листостеблових хвороб.
Захист прапорцевого листка – це надзвичайно важливий захід, оскільки цей листок є основним джерелом продуктів фотосинтезу, необхідних для наливу зерна. Кінцева врожайність і якість зерна значно залежать від збереження прапорцевого листка.
Аканто Плюс® забезпечує чудовий захист цього листка від комплексу захворювань пшениці, зокрема плямистостей, іржі, альтернаріозу, септоріозу, піренофорозу, запобігає розвитку чорноколосиці. Препарат має ефективну профілактичну та лікувальну дію проти гельмінтоспоріозів та ринхоспоріозу ячменю, а також інших захворювань зернових. За допомогою Аканто Плюс® можна захистити як оброблені частини рослин, так і новий приріст, а завдяки унікальному фізіологічному ефекту – підвищити врожайність (фото 3).
Якщо існує загроза розвитку такого захворювання, як піренофороз, що останнім часом знач но поширився зі сходу на захід України, Аканто Плюс® рекомендується вносити на початку виходу прапорцевого листка у нормі 1 л/га.
Що стосується захисту ячменю, то внесення Аканто Плюс® буде актуальним як у Т1, так і в Т2. Небезпека розвитку багатьох видів плямистостей на ячмені з’являється вже від двох листків, тому першу обробку Аканто Плюс® варто проводити дещо раніше, приблизно всередині кущення, а другу – не пізніше як через 18 днів після першої. За словами багатьох сільгоспвиробників, Аканто Плюс® дієвий проти всіх видів плямистостей, що створює передумови для отримання зерна ячменю з високими показниками якості.
Проти широкого спектра шкідників ми рекомендуємо використовувати новий універсальний інсектицид Джеронімо™ у нормі 0,075–0,01 кг/га. Він створений на основі двох діючих речовин – ацетаміприду, 250 г/кг та біфентрину, 250 г/кг – й ефективно контролює таких шкідників, як попелиці, цикадки, клопи, хлібні жуки, пшеничний трипс, п’явиці, злакові мухи, підгризаючі совки, та інших, котрі можуть уражувати зернові колосові культури. Завдяки двом діючим речовинам цей препарат має як контактну, так і системну дію, внаслідок чого може знищувати навіть тих комах, котрі ведуть прихований спосіб життя або перебувають усередині рослини.
Інсектицид вирізняється швидким нокдаунефектом, швидким припиненням харчування та тривалим періодом контролю (14 днів).
Для посилення контролю злакових попелиць радимо застосовувати інсектицид Трансформ™ у нормі 0,025–0,05 кг/га, створений на основі інноваційної молекули Isoclast™ active. Препарат виявляє надзвичайно високу ефективність проти видів попелиць і повністю знищує популяції цих шкідників. Найвища ефективність інсектициду зазвичай спостерігається через одиндва дні після обробки. Швидка дія Трансформ™ та його здатність миттєво зупиняти живлення комах сприяють зменшенню передання вірусів сисними шкідниками до неінфікованих рослин.
У структурі витрат на технологію вирощування сільськогосподарських культур мінеральні добрива, зокрема азотні, становлять найвагомішу частку. Водночас непродуктивні втрати нітратного азоту (найрухомішої форми) внаслідок вимивання за межі кореневмісного шару ґрунту можуть сягати 30–40%, а газоподібні втрати ще більше – до 50%. Одним зі способів підвищення ефективності азотних добрив є застосування інгібіторів нітрифікації. Механізм дії останніх полягає в пригніченні активності бактерій роду Nitrosomonаs, за допомогою яких відбувається процес нітрифікації – перетворення азоту амонійної форми NH4+ в нітратну NO3 (рис.1).
Так, портфоліо компанії Corteva поповнив інгібітор нітрифікації N-Лок™ Макс, що містить у своєму складі 300 г/л нітрапірину та рекомендований до застосування в нормі 1,7 л/га. Препарат N-Лок™ Mакс допомагає зберегти азот, внесений із мінеральними добривами, в стабільній амонійній формі 4–8 і більше тижнів та сповільнити його перехід у нестабільні нітритну й нітратну форми, зменшуючи таким чином втрати азоту внаслідок вимивання та денітрифікації. Це, своєю чергою, спричиняє подовження активного періоду доступності азоту для рослин. Нітратна форма азоту буде доступна культурі саме в критичні фази її росту та розвитку, отже, використання стабілізатора азоту N-Лок™ Mакс підвищує ефективність азотних добрив і сприяє примноженню врожайності сільськогосподарських культур у середньому на 5–7%, що підтверджено польовими випробуваннями. N-Лок™ Mакс можна застосовувати з усіма типами азотних мінеральних добрив: гранульованими (карбамід, аміачна селітра, сульфат амонію та ін.) та рідкими (КАС, аміачна вода). Інгібітор нітрифікації рекомендовано вносити у весняне підживлення озимих зернових культур (після відновлення їхньої вегетації) одночасно з рідкими добривами або окремо обприскувачем з мінімальним проміжком між внесенням добрив (інгібітор нітрифікації не можна застосовувати по мерзлоталому ґрунту). N-Лок™ Mакс не замінює азотних добрив. Він допомагає зберегти та пролонгувати їхню дію.
Великий резерв азоту міститься в атмосфері у молекулярному вигляді (як N2), що становить близько 78% об’єму повітря, втім, він недоступний для рослин. Компанія Corteva вивела на ринок новий інноваційний біологічний продукт Блу™ N, що містить ексклюзивні ендофітні бактерії Methylobacterium symbioticum, які забезпечують рослину азотом у природних умовах, тобто сприяють фіксації азоту з повітря. Блу™ N потрапляє в рослину через листя: бактерії швидко колонізують поверхню рослин, перетворюючи листя на середовище свого існування (рис. 2). Блу™ N – оптимізатор живлення рослин, що ефективно забезпечує рослини азотом упродовж усього періоду вегетації, підвищуючи їхню продуктивність.
Препарат слід вносити у ранкові години, коли на листках рослин продихи відкриті найбільше. Оптимальна температура для застосування Methylobacterium – від +10°С до +30°С.Також необхідно стежити за рівнем pH робочого розчину – він не має бути меншим від 5 і більшим від 8. Контролюйте вміст хлору у воді, взятій для приготування робочого розчину, – він має бути меншим від 2 ppm. Не рекомендується використовувати препарат, якщо культура зазнала стресу (внаслідок ушкодження шкідниками, хворобами, застосування препаратів, дії посухи чи спеки, надмірної вологості повітря та ґрунту, а також впливу прохолодних погодних умов тощо).
Норма витрати Блу™ N становить 333 г/га. Оптимальна фаза внесення в посівах озимих зернових – після відновлення весняної вегетації: середина кущіння і до цвітіння. Застосування Блу™ N позитивно впливає на ріст і розвиток культур. За даними польових випробувань, показники врожайності зернових колосових у середньому зросли до 8–10%.