Publication •  14.11.2024

Дефіцит кадрів у сільському господарстві. Що може допомогти?

Something went wrong. Please try again later...

Автор: Марина Попова, керівник відділу персоналу Corteva Agriscience в Україні

Джерело: NV.ua

Наприкінці третього року повномасштабного вторгнення росії виникає потреба обговорити один із найбільших викликів для аграрного бізнесу — дефіцит кадрів. В галузі, яка за даними Національного банку України у січні-вересні 2024 року забезпечила 62,6% від загального обсягу українського експорту, залишається рушієм зростання ВВП, створює робочі місця та сприяє розвитку технологій.

Дослідженням сайту robota.ua демонструють, що за три квартали 2024 року кількість вакансій в агропромисловому комплексі (АПК) залишається стабільно високою — на кожне резюме припадає майже три вакансії. Серед найбільш популярних позицій: робітник в АПК, спеціаліст із сільськогосподарської техніки, водій, інженер-механік та бухгалтер. І переважна більшість таких працівників вважаються компаніями ринку дефіцитними. Дослідження ринку праці в агросекторі за перше півріччя 2024 року, проведеного компанією Agrohub, зафіксували цікаву тенденцію - 79% компаній, які взяли участь в дослідженні, потребують працівників робітничих спеціальностей, таких як слюсар, токар, зварювальник, електрик, 64% — лінійних агрономів, 57% —інженерів з ремонту та енергетики.

Ці прогалини пояснюються тим, що на таких посадах здебільшого працюють чоловіки – за даними Agrohub серед агрономів лише 7% жінок, а серед інженерів — 2%. І заповнити попит надзвичайно важко через велику кількість мобілізованих. У великих компаніях із чисельністю понад 1000 співробітників, яких чимало серед сільськогосподарських, рівень мобілізації за даними robota.ua становить близько 8-9% від загальної кількості працівників. Багато людей залишили Україну — лише за даними ООН станом на вересень 2024 року у світі зареєстровано 6,8 млн українців, які виїхали з країни.

У підсумку саме нестача працівників була визначена, як найбільш динамічний обмежуючий фактор для сільгоспдіяльності згідно дослідженню, проведеному Державною службою статистики. З кінця першої половини 2023 року по 4 квартал 2024 року його вагомість різко зросла. І якщо в четвертому кварталі 2021 року проблемою це вважало не більше 3% опитаних підприємств галузі, то в 4 кварталі поточного року дефіцит кадрів заважає вести бізнес майже 20% опитаних аграріїв.

І ці виклики в найближчому майбутньому тільки посиляться, піддаючи ризику не тільки аграрні компанії, а й всю економіку України, переважну більшість сільських громад, для яких агро є основою добробуту, і стаючи загрозою безпосередньою майбутній продовольчій безпеці країни та регіону.

Одним із ключів до вирішення чи принаймні коригування ситуації є популяризація профільної аграрної освіти. Це й реалізація різноманітних проєктів для молоді, надання їм можливості для розвитку та пропозиція роботи з найбільш сучасними технологіями, а також інформування за допомогою різноманітних проєктів про реальні можливості в агро. Подібні програми вже існують в Україні, зокрема, в міжнародній науково-технологічній компанії Corteva Agriscience. Наш виробничий насіннєвий комплекс активно співпрацює з навчальними закладами Полтавщини, яка є одним з ключових аграрних регіонів України, - компанія має глобальну програму роботи з талантами, орієнтовану на студентів останніх курсів і випускників вищих навчальних закладів з мінімальним досвідом. Учасники отримують знання про напрямки роботи, мають можливість реалізувати свої знання на практиці та, можливо, в майбутньому отримати роботу.

Доцільно – не тільки розвивати освіту для молоді, яка вперше обирає професію, так і для людей, яким потрібен новий фах. Мова йдеться про програми реінтеграції ветеранів та людей, які змінили місце проживання та опинилися в регіонах з іншими потребами ринка праці. Це може бути створення спільних для локального бізнесу та органів місцевого самоврядування модульних навчальних програм для швидкої перекваліфікації та підвищення кваліфікації працівників. Варіантом такої співпраці також може бути розвиток програм навчання безпосередньо на робочих місцях та дуальна освіта, впровадженням якої з минулого року займається Міністерство науки та освіти України(спосіб поєднання навчання в закладах освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах для поглиблення практичних умінь і навичок та набуття певної кваліфікації).

Тож майбутнє українського агро залежить від готовності адаптуватися до викликів, впроваджувати інновації та будувати професійні перспективи для нових поколінь. Це дозволить сільському господарству залишатися фундаментом економіки та продовольчої безпеки та закласти основу для відновлення та розвитку України у найближчі роки.