Кукурудза Pioneer®: новинки портфеля 2023 року
Стаття журналу «Агроном», №1, лютий 2023 р.
Стаття журналу «Агроном», №1, лютий 2023 р.
Кукурудза історично є однією з основних сільськогосподарських культур України. Утім, повномасштабне російське воєнне вторгнення в Україну внесло свої корективи: у сезоні 2022 року площі під цією культурою зменшилися на 30% – до приблизно 4,3 млн га. Висока вартість просушування, 5-разове здорожчання логістики, блокування морських портів, низька внутрішня ціна на зерно, а також дощова осінь (через це близько 10% кукурудзи залишається в полях у січні 2023 р.) сформували тенденцію до подальшого скорочення площ під кукурудзою. Так, за прогнозами, у 2023 році ці площі можуть зменшитися на 25–30% і становитимуть 3–3,5 млн га. Однак навіть за такої ситуації Україна зберігає за собою місце лідера у виробництві кукурудзи в Європі.
Розуміючи виклики, що стоять перед аграріями у поточному сезоні, Corteva Agriscience спрощує свій портфель кукурудзи на 2023 рік і водночасно модернізує його, додаючи продукти, що допоможуть нашим партнерам вести ефективне прибуткове господарювання. Зокрема, портфель кукурудзи Pioneer® в Україні поповнили такі нові гібриди: Р8754 (ФАО 240), Р8556 (ФАО 250), Р8904 (ФАО 280), Р9042 (ФАО 310), Р9590 (ФАО 340), Р9985 (ФАО 370), Р0710 (ФАО 530). Формуючи оновлене портфоліо кукурудзи, ми зважали на виклики, що стоять перед аграріями, тому переважна більшість гібридів – із ранньої, середньоранньої та середньостиглої груп. За типових погодних умов ці гібриди уможливлюють збирання зерна з вологістю, максимально наближеною до залікової (14%), і мінімізують витрати на висушування. Не розчаруються й ті, хто має змогу вирощувати пізні гібриди кукурудзи, особливо за наявності зрошення, адже Р9985 та Р0710 здатні задовольнити навіть найвибагливіших виробників. Розгляньмо детальніше кожен новий гібрид та їхні ключові характеристики.
Р8754 (ФАО 240) – гібрид лінійки Optimum® AQUAmax®. З огляду на зубовий тип зерна та приналежність до лінійки Optimum® AQUAmax® рекомендуємо сіяти цей гібрид за 10°C на глибині посіву і позитивного прогнозу щодо температур на найближчих 5–7 днів. Свій потенціал найкраще розкриє за традиційного обробітку ґрунту – оранки. Варто уникати посівів у монокультурі і дотримуватися сівозміни. Р8754 має міцні рослини і добре розвинену кореневу систему, що убезпечує від стеблового та кореневого вилягання. Рослини здебільшого мають 18 листків, а основний качан кріпиться на 13 вузлі. До цвітіння має накопичитися приблизно 700°C суми ефективних температур, а до фізіологічної стиглості – близько 1200°C. Гібрид вирізняється ремонтантністю (стей-грін) та гарною вологовіддачею, що сприяє високим урожаям з низькою вологістю зерна. Особливості лінійки Optimum® AQUAmax® (розгалужена коренева система, синхронне викидання волоті та рилець, поліпшене регулювання продихів тощо) забезпечують максимально ефективне використання вологи і високу толерантність до періодів з обмеженою її кількістю. Для кращого результату рекомендуємо застосовувати засоби захисту рослин у регламентовані терміни та збирати гібрид своєчасно.
Р8556 (ФАО 250) – ранньостиглий гібрид із зубовим типом зерна. Сіяти рекомендуємо в оптимальні терміни, якщо ж посівна затрималася, можна закінчити її новинкою Pioneer® – суми ефективних температур цьому гібриду точно вистачить. Р8556 має високу генетичну толерантність до сажкових хвороб, тому монокультура не є обмеженням. Найкраще показує себе за традиційного обробітку ґрунту. Кількість листків може досягати 19, а для фізіологічної стиглості необхідно приблизно 1250°C суми ефективних температур. Р8556 – пластичний гібрид, який можна висівати з різною густотою, проявляє стей-грін-ефект. Вирізняється високою вологовіддачею та посухостійкістю. При зрідженні утворює значно менше пасинків, ніж інші гібриди.
Р8904 (ФАО 280) належить до лінійки Optimum® AQUAmax®. Гібрид вирізняється високою стресостійкістю на ранніх етапах розвитку, тому висівати його можна раніше за оптимальні терміни (8–9°C на глибині посіву з позитивним прогнозом), використовуючи різні технології обробітку ґрунту. Гібрид має гарні стартовий розвиток і толерантність до хвороб монокультури. Рослина дещо зависока (має 19 вузлів), але стебло міцне. Кріплення качана оптимальне (12-й вузол), тому ризики кореневого та стеблового полягання практично відсутні. Посухостійкість і вологовіддача Р8904, як і у всіх гібридів лінійки Optumum® AQUAmax®, – на високому рівні. На час збирання достатньо мати 65–70 тис./га, загущувати гібрид немає сенсу.
Р9042 (ФАО 310) – середньостиглий гібрид із зубовим типом зерна. Покликаний замінити Р9127, PR38N86 та підтримати Р9074. Р9042 перевершує своїх попередників за всіма параметрами. Демонструє добру стресостійкість і швидкий стартовий розвиток, тому годиться для посіву в ранні терміни та для різних технологій обробітку ґрунту. Компактна рослина (18 листків) та оптимальне кріплення качана (12-й вузол) захищають від кореневого та стеблового вилягання. Гарна генетична толерантність до гнилей качана та сажкових хвороб, зокрема летючої сажки, дає можливість вирощувати Р9042 в монокультурі. Гібрид характеризується раннім цвітінням та швидкою вологовіддачею. Може використовуватися як на зерно, так і на силос.
Р9985 (ФАО 370) – середньопізній гібрид, покликаний посилити відомий Р9241. Оскільки Р9985 належить до лінійки Optumum® AQUAmax®, радимо сіяти його в оптимальні терміни. Гібрид має високі рослини (19 листків) й оптимальне кріплення качана, а добре розвинена коренева система та міцне стебло убезпечують від вилягання. Р9985 – лідер у своїй групі стиглості за врожайністю відповідно до внутрішніх випробувань Corteva. Пізнє ФАО – 370 – компенсується інтенсивною вологовіддачею. Р9985 – правильний вибір аграріїв у Лісостепу, Степу України та на зрошенні.
Р0710 (ФАО 530) призначений для вирощування на зрошенні. Високе ФАО не становить проблеми, адже характеристики гібрида дають змогу збирати його вчасно з конкурентною вологістю. Р0710 має гарні стресостійкість та стартовий розвиток, тож придатний для раннього посіву. Через короткі міжвузля має невисокі рослини (19 листків) та низьке кріплення качана (12-й вузол). Р0710 – беззаперечний лідер за врожайністю та вологовіддачею на зрошенні у Лісостепу та Північному Степу.
Якщо ви вирощуєте кукурудзу для виробництва крупи, то гібрид Р9590 (ФАО 340) саме для вас! Він не має обмежень щодо вирощування: придатний для раннього висіву, додатково оброблений від хвороб монокультури, годиться для різних технологій обробітку ґрунту. Має невисокі рослини (17 листків) та низьке кріплення качана (на 12-му вузлі). Придатний до вирощування на зрошенні. Вихід крупи сягає 75%! Обираючи Р9590, ви долучаєтеся до європейських фермерів, які віддають йому беззаперечну перевагу!
Тепер спинімося на певних особливостях, які стануть у пригоді при виборі гібридів кукурудзи Pioneer®.
Безперечно, висока врожайність є важливим чинником вирощування тих чи інших гібридів.
На графіку 1 видно, що більшість новинок портфеля мають потенціал урожайності вищий за 12 т/га (в перерахунку на стандартну вологість 14%). Для підбору правильного гібрида варто орієнтуватися на ґрунтово-кліматичні умови та технологію господарювання. Якщо господарство працює за інтенсивною технологією, радимо звернути увагу на Р8754, Р8904, Р9985, Р0710. Для помірного господарювання слід обирати Р8556, Р8904, Р9042, Р9590. В умовах, гірших за середньостатистичні (орієнтовний рівень урожайності кукурудзи близько 5 т/га), найкращим варіантом будуть адаптивні Р8556, Р9042.
Сьогодні аграрії доволі часто вдаються до раннього посіву, прагнучи оптимально використати вологу, що накопичилася за зиму і завжди обмежена, а також вчасно закінчити посівну кампанію, що зумовлено великими площами сільськогосподарських угідь. У зв’язку із цим виникає необхідність у посівному конвеєрі: починати з гібридів, найбільш пристосованих до несприятливих погодних умов на початку вегетації, найпродуктивніші гібриди сіяти в оптимальні терміни, а в разі розтягування посівної закінчувати гібридами, яким точно вистачить суми ефективних температур для настання фізіологічної стиглості до перших термінальних морозів. Загалом, обираючи час посіву для гібридів кукурудзи, можна керуватися наведеними нижче порадами.
• Мати в асортименті кілька гібридів, різних за групою стиглості та інтенсивністю.
• Якщо весна видалася рання і прогноз сприятливий, починати слід із ранніх гібридів, щоб посів більш пізніх гібридів припав на оптимальні терміни.
• За пізнього посіву втрати врожаю більш пізніх гібридів суттєвіші, тому ці гібриди треба сіяти в ранні й оптимальні терміни. Якщо посів затримується або прогноз погоди несприятливий, варто починати з більш пізніх гібридів.
• Рослини кукурудзи розвиваються краще і мають більш високий потенціал урожайності, якщо вегетативний період розвитку припадає на прохолодні та вологі місяці – травень і червень.
• Ранній висів забезпечує швидше цвітіння і запилення, що знижує ризик припадання цієї фази на період посухи.
• Що раніше відбувається запилення, то більше сонячної енергії отримують зерна у процесі свого розвитку.
Придатність нових гібридів Pioneer® до строків сівби показано на графіку 2. Графік показує, що адаптивні гібриди та гібриди із кременистим типом зерна (Р9042, Р9590, Р8556) годяться для раннього посіву, в той час як інтенсивні гібриди лінійки Optimum® AQUAmax® (Р0710, Р8754, Р9985) рекомендовані для посіву в оптимальні терміни. Винятком є Р8904, який теж належить до лінійки Optimum® AQUAmax®, але має добру стресостійкість і потужний стартовий розвиток, що дає змогу виходити з ним в поле ще до оптимальних термінів, коли температура на глибині посіву менша за 10°C.
Залежно від мети використання насіння кукурудзи товаровиробники можуть зважати на якісні параметри зерна, зокрема, вміст білка, крохмалю тощо. На графіку 3 видно, що гібриди з вищим вмістом білка мають менше крохмалю і навпаки. Найвищий вміст білка зафіксований у Р9590, Р0710, Р9985, у той час як лідерами за вмістом крохмалю є Р9042, Р8754, Р8556. Оптимальний баланс притаманний Р8904.
Кожен аграрій волів би мати гібриди з високою натурою зерна та доброю масою 1000 зерен. При сівбі стабільна маса 1000 зерен і добре відкаліброване насіння значно полегшують налаштування сівалки, сприяють оптимальному висіву та отриманню дружних сходів. При збиранні маса 1000 зерен є одним із ключових чинників гарного врожаю, а добра натура зерна зменшує втрати при транспортуванні, зберіганні, доробці. Графік 4 дає уявлення про показники натури та маси 1000 зерен нових гібридів Pioneer®. У всіх гібридів середні показники маси 1000 зерен перевищують 310 грамів (є партії з вищими показниками, що дає змогу обрати потрібні характеристики), а середня натура нових гібридів – 640 г/літр. Найвищу натуру має Р9590 з огляду на кременистий тип зерна та розмір і форму насінини. Оптимальний баланс притаманний Р8556, Р8754, Р8904, Р9042.
Насамкінець хотілося б наголосити, що насіннєвий бренд Pioneer® компанії Corteva Agriscience – перевірений часом бренд із потужною історією. З огляду на високу вартість просушування, дорогу логістику, зміну клімату та інші виклики, які ставить перед аграріями сьогодення, ми оновили портфель кукурудзи 2023 року, збагативши його ранньостиглими Р8754 (ФАО 240) та Р8556 (ФАО 250), середньораннім Р8904 (ФАО 280), середньостиглими Р9042 (ФАО 310) та Р9590 (ФАО 340), середньопізнім Р9985 (ФАО 370) та пізньостиглим Р0710 (ФАО 530). Майже всі гібриди можна вирощувати без обмежень: у зонах Полісся, Лісостепу та Степу. Також серед новинок є інтенсивні гібриди лінійки Optimum® AQUAmax® (Р8754, Р9958, Р0710), гнучкий інтенсивний гібрид цієї ж лінійки Р8904, адаптивні Р8556 та Р9042 і гібрид для виробництва крупи Р9590. Різні групи стиглості та інтенсивність гібридів дають аграріям змогу обрати насіння для конкретних умов господарювання. Компанія Corteva Agriscience, крокуючи в ногу із часом, і надалі задовольнятиме потреби тих, хто виробляє сільськогосподарську продукцію, та тих, хто її споживає, прагнучи при цьому безпеки наступних поколінь.
зверніться до Торгового агента з продажу насіння