Publication •  09.07.2024

Гібриди ріпаку озимого від Pioneer®: вибір новаторів

Something went wrong. Please try again later...
Ріпак озимий Pioneer стаття

Стаття журналу «Зерно», червень 2024 р.

Пропозиція насіння ріпаку озимого від бренду Pioneer® компанії Corteva Agriscience складається із сегмента класичних високорослих, низькорослих гібридів лінійки MAXIMUS® та гібридів для виробничої системи Clearfield®. Важливо зазначити, що портфоліо гібридів максимально оптимізоване під різноманітні запити й ґрунтово-кліматичні умови українських фермерів. 

2024 року портфоліо гібридів Pioneer® зазнало суттєвого оновлення. На заміну таким бестселерам, як PT271 та PT275, прийшли потужніші високорослі гібриди нової генерації, адже виклики ріпаківництва змінюються, запити до якості продукції зростають, тож селекціонери Pioneer продовжують працювати над інноваційними рішеннями. Покращення стресостійкості, толерантності до найнебезпечніших хвороб, таких як склеротиніоз і фомоз кореневої шийки, підвищення стійкості проти передчасного осипання сприяють стабілізації виробничого потенціалу в умовах України. А такі особливості, як підвищення потенціалу вмісту олії (часто понад 50%) та покращення харчових якостей шроту, більше затребувані в країнах Євросоюзу – основних споживачах українського ріпаку. Розуміючи цю потребу, ми пропонуємо нові високорослі гібриди 300-ї серії від Pioneer®.

PT302: менші ризики – більший врожай

Гібриди з високою кліматичною пластичністю завжди цінувалися в Україні. Адже умови вегетації щороку змінюються, інтенсивність ранньовесняного підживлення також часто нестабільна, тож агробізнес сьогодні – це не про рекорди, а швидше про оптимальну рентабельність. І для такої культури, як ріпак озимий, це правило, можливо, найактуальніше.

PT302 є новинкою минулого сезону. Перед тим, як потрапити на ринок, гібрид був протестований на внутрішніх дрібноділянкових дослідах Corteva в Україні (фото 1).

Його перевагою є стабільність такої складової врожайності, як маса тисячі насінин, в умовах екстенсивних та інтенсивних технологій живлення. В комбінації з високою толерантністю до передчасного осипання, що часто є наслідком незбалансованого живлення, PT302 демонструє надзвичайно високу стабільність урожайності, особливо в центральних, східних та південних областях. Починати сіяти PT302 можна з кінця ранніх строків, адже на початкових етапах розвитку гібрид має гарну реакцію на застосування рістрегуляторів. Та за сприятливих умов від фази утворення розетки розвиток суттєво пришвидшується. Стабільність урожайності зберігається навіть за входження в зиму у фазу 6–7 листків, тобто пізні строки сівби також рекомендовані.

Раннє цвітіння та середнє дозрівання часто є виграшною комбінацією на заході. А збалансована стійкість проти основних хвороб стебла робить вирощування PT302 безпечнішим.

PT302 у класі високорослих гібридів є найкомпактнішим, із резистентністю до вірусу жовтухи турнепсу (TuYV), високим потенціалом виробничої врожайності (понад 60 ц/га) та вмістом олії на рівні 49,5%.

PT303: селекція проти склеротинії

Склеротиніоз є суттєвою проблемою українського ріпаківництва, що важко піддається контролю. Якщо відкинути насичення українських сівозмін дводольними культурами і, як наслідок, вимушене впровадження короткоротаційних сівозмін, то основними технологічними причинами недостатнього контролю склеротиніозу можуть бути широка варіативність інфікування рослин ріпаку та недотримання оптимальної фази застосування фунгіциду для превентивного захисту. З обробітком ріпаку під час цвітіння часто є нюанси. Завдяки активному захисту можна зменшити вплив хвороби на врожайність, але перервати цикл утворення склероцій допоможе лише комплексний підхід у захисті. 

Пасивний захист від цієї хвороби можуть забезпечити гібриди з ознакою толерантності до склеротиніозу Pioneer Protector® Склеротинія. Першим зареєстрованим в Україні таким гібридом є PT303, який на 75% ефективніше стримує склеротиніоз, тож хвороба розвивається так повільно, що склероції не утворюються. Це перериває цикл патогенного засмічення поля. Зберігає 10–12% урожаю (а за серйознішого ураження і більше) лише завдяки селекції. 

Також PT303 є резистентним до Leptosphaeria maculans – збудника фомозу кореневої шийки та стебла. Гібрид має кількісну генну резистентність до цього збудника та якісну генну резистентність Rlm7.

PT303 відзначається не лише сильним імунітетом – це насамперед швидкий високоврожайний гібрид із високим вмістом олії в насінні та одним із найменших на ринку рівнем глюкозинолатів (≈ 10 мкмоль/г за умов збалансованого живлення). Вже на другий рік продажів у Європі PT303 ввійшов у п’ятірку найпопулярніших гібридів, а минулого сезону в Німеччині посів 3-тє місце за часткою ринку.

PT303 – це гібрид інтенсивної технології живлення: 130–180 кг/га азоту та 40–60 кг/га сірки в підживлення є для нього запорукою високої врожайності. Найкращих результатів з ним можна досягти в зонах відносно достатнього вологозабезпечення та помірного літнього достигання. Гібрид швидко розвивається восени, тому його строки висіву почи наються від оптимальних та закінчуються дуже пізніми. Посів має бути незагущеним, а швидкорослість – урівноважена простором. На внутрішніх дослідах перевірена його висока зимостійкість – навіть за умови перерозвиненого стану вона є однією з найкращих у сегменті високорослих гібридів. Цвітіння середньопізнє, з характерним швидким приростом маси від фази повного цвітіння. PT303 є одним із найвищих гібридів у сегменті високорослих, проте міцне здорове стебло забезпечує йому високу стійкість проти полягання (фото 2). 

PT303 має TuYV-резистентність і хорошу стійкість проти вертицильозу, потенціал виробничої врожайності становить понад 60 ц/га, а потенціал олійності – 49,5%.

PT312: новий високоврожайний із відмінним здоров’ям

Тематика пасивного контролю склеротиніозу продовжується з новим гібридом PT312, що з’явиться в продажу цього сезону й також має перевагу завдяки ознаці толерантності Pioneer Protector® Склеротинія. Цей гібрид якісно доповнює PT303 завдяки своїм агрономічним характеристикам. Швидкий осінній розвиток, середнє цвітіння та середньоранній термін достигання – це баланс, що вписується в більшість умов кліматичних зон України. Важливими перевагами гібрида є також хороша толерантність до вертицильозу, що особливо актуально в зонах недостатнього зволоження, та висока стійкість проти передчасного осипання. Разом із PT302 цей гібрид також відзначився неабиякою стабільністю за різної інтенсивності живлення та кліматичною адаптивністю на точних дрібноділянкових дослідах Corteva в Україні.

Гібрид не надто високий, має виразне галуження (фото 3), адаптований до різних типів ґрунтів. Цікаво, що в сегменті високорослих гібридів PT312 демонструє дуже низьку схильність до витягування гіпокотилю над рівнем ґрунту під час осіннього розвитку, що сприяє збереженню густоти сходів, особливо в степовій кліматичній зоні. Гібрид є новинкою як в Україні, так і в інших країнах Європи. Утім, на незалежних державних сортовипробуваннях він уже показує свою конкурентність. Так, на випробуваннях у Данії минулого сезону PT312 увійшов у п’ятірку лідерів з-поміж 84 гібридів з урожайністю 60,1 ц/га,  а за виходом олії з гектара посів перше місце – олійність сягнула вражаючих 52,6%, що є найвищим показником на досліді. На дослідах POP SPZO* в Словаччині PT312 посів перше місце у своїй групі з середньою заліковою врожайністю з 9 локацій 46,6 ц/га.

PT312 резистентний до вірусу жовтухи турнепсу (TuYV) та за своїми агрономічними характеристиками є відмінною заміною бестселера PT275.

PT314/PT315: урожай без втрат

Ріпак ніколи не достигає всіма стручками одночасно, як і його цвітіння не починається відразу з усіх бутонів. Залежно від гібрида, збалансованості живлення та температурного режиму дозрівання стручків нижніх ярусів може бути значно тривалішим, ніж на верхніх ярусах. Рослини з сухими стручками контактують з іншими рослинами, тож частина стручків може осипатися від фізичного контакту, спричиненого, наприклад, сильним вітром або градом.

У регіонах із суттєвими коливаннями вологості повітря частіше спостерігається негативний вплив на врожайність, зумовлений осипанням від розтріскування стручків. Що більше циклів «віддача вологи – набрання» зазнає сухий дозрілий стручок, то вищий ризик його розкриття до збирання. З погляду природного стану речей – це правильно, з погляду агрономії – ми втрачаємо врожай на фінішній прямій.

Для зниження ризику втрат від осипання бренд Pioneer® пропонує дві новинки – PT314 та PT315. Ці гібриди мають генетичну резистентність до розтріскування стручків і високий потенціал урожайності й олійності. 

За своїми агрономічними характеристиками це два зовсім різні гібриди. PT314 має швидкий осінній розвиток, добре адаптований до пізньої сівби, рано відновлює вегетацію навесні, має раннє цвітіння та раннє дозрівання. А PT315 пропонується для ранньої сівби, адже характеризується стриманим осіннім розвитком із дуже доброю реакцією на рістрегуляцію та відмінною зимостійкістю в сегменті високорослих гібридів. Гібрид має середньораннє весняне відростання, середньопізнє цвітіння та середньо-раннє достигання.

Вагомою перевагою обох гібридів є їхня кількісна генетична резистентність до Leptospheria maculans – збудника фомозу кореневої шийки та стебла, а також якісна – з геном стійкості Rlm7. Крім того, вони стійкі проти вірусу жовтухи турнепсу (TuYV).

PT314 – найбільш ранньостиглий гібрид у лінійці Pioneer® 2024 року, придатний до вирощування на різних типах ґрунтів за гранулометричним складом. Така комбінація уможливлює його висів на легких дерново-підзолистих ґрунтах Полісся, він є якісною заміною PT271, що свого часу зарекомендував себе саме за таких умов.

PT315 також має суттєві переваги, особливо в умовах короткоротаційної сівозміни. Він вирізняється хорошою стійкістю проти Phoma lingam – ще одного збудника фомозу та продемонстрував гарну стійкість проти вертицильозу. Отже, з огляду на придатність PT315 до раннього висіву ми отримуємо дуже цінний для ринку України гібрид.  

PX144: компактний, здоровий, продуктивний

Оновлення зазнав і сегмент низькорослих гібридів MAXIMUS® від Pioneer®. Новий PX144 є дещо незвичним низькорослим гібридом, адже має швидкий осінній розвиток листкової маси порівняно з іншими низькорослими, а також швидше відновлення весняної вегетації, швидше стеблування та цвітіння. 

Ці агрономічні характеристики дуже добре збалансовують гібрид для різних умов вирощування ріпаку під час як осінньої вегетації, так і весняної. PX144 має широке вікно посіву. Починати сіяти можна від ранніх строків, а закінчувати пізніми. Як низькорослий гібрид він має пласку розетку, а видовження його листків можна легко стримати завдяки відмінній реакції на рістрегуляцію в умовах раннього висіву. Якщо сіяти пізніше, то PX144 не потребуватиме вищих норм рістрегулятора для підвищення ефективності чи навіть дасть змогу скоротити кількість осінніх рістрегулюючих обробітків. Навесні ж застосування рістрегуляторів на PX144 взагалі не рекомендується, адже він має відмінну стійкість проти вилягання та низьку домінантність центрального пагона, що сприяє синхронізації дозрівання.

Минулої осені PX144 показав відмінний розвиток за тривалої посухи. Коли від фази 6 листків інші високорослі гібриди сповільнилися в рості й почали втрачати старі листки внаслідок реутилізації поживних речовин, PX144 продовжив дещо повільніше, але ефективніше вегетувати. Після змикання рядків поверхня ґрунту вкрилася «зеленим килимом із листків», що краще екранували ґрунт на відміну від напіввертикальних розеток високорослих гібридів. 

Цей «килим», з одного боку, стримував вивітрювання вологи зі структурованої поверхні ґрунту, що до цього накопичувалася з росою, а з іншого – зменшував температуру ґрунту в спекотний день. Завдяки цьому PX144 не втратив старіших листків і досягнув оптимального індексу листкового покриття для якісного фотосинтезу в другій половині осінньої вегетації.

Зручність вирощування – це одна з головних переваг низькорослих гібридів. Під час весняного розвитку орієнтовна висота PX144 на початку цвітіння 65–83 см (у високорослого гібрида цей показник може сягати 110–135 см). Це уможливить проведення своєчасних обробітків будь-яким типом обприскувачів. Збирання PX144 відбувається швидше завдяки кращій рівномірності дозрівання та меншій масі стебел, адже висота під час дозрівання стручків становить лише 134–162 см. У комбінації з розлогою кроною це також гарантує відмінну стійкість проти вилягання. Минулого сезону було відзначено високу адаптивність гібрида до різної інтенсивності живлення, стабільність за різних термінів сівби та хорошу стійкість проти хвороб. Слід відзначити, що PX144 – це перший в Україні низькорослий гібрид зі стійкістю проти TuYV (вірусу жовтухи турнепсу). PX144 привертає до себе увагу високим потенціалом урожайності (понад 60 ц/га) та високим потенціалом вмісту олії, що за результатами внутрішнього лабораторного аналізу може сягати 49,6%.

Гібрид підходить для усіх зон вирощування ріпаку в Україні. Проте, як свідчить досвід, PX144 краще адаптований до зон недостатнього зволоження й буде цікавий ріпаководам, що не мають визначеного строку сівби або отримання сходів.

PT279CL: високоврожайний і пластичний гібрид для виробничої системи Clearfield®

Виробнича система Clearfield® популярна в Україні вже не перший сезон. Основні зони вирощування гібридів КЛ-сегмента – північ і південь. Це пояснюється як зручністю контролю проблемних хрестоцвітих бур’янів у посівах ріпаку, так і простим методом уникнення можливої ґрунтової післядії імідозолінонів і сульфонілсечовин, що застосовувалися на попередниках. Отже, висів КЛ-гібрида ріпаку озимого не завжди передбачає застосування гербіцидів на основі д. р. імазамокс. PT279CL є одним із найпопулярніших гібридів у КЛ-сегменті ріпаку озимого. Він має відмінну селективність до імідозолінонів, що допомагає йому зберігати потенціал урожайності як із застосуванням гербіцидів на основі імазамоксу восени, так і навесні – до бутонізації. PT279CL універсальний щодо ширини міжряддя. Як і будь-який гібрид, він стабільний за міжряддя 15 см, проте за міжряддя 70 см минулого сприятливого сезону цей гібрид показав урожайність на рівні 60 ц/га у виробничих умовах. PT279CL є дуже цінним, адже він чудово адаптований до будь-яких типів ґрунтів за гранулометричним складом і підходить для всіх кліматичних зон України.

Восени росте швидко, за зниженої внутрішньої конкуренції рослин формує потужний корінь із великою кількістю міцних бічних корінців. Навіть за дуже пізніх сходів PT279CL здатен досягати врожайності понад 45 ц/га. За умов надмірно розвиненої маси (наприклад, за попередника чистий пар) PT279CL менше схильний до надмірного видовження листків. Тому за перерозвиненого стану його розетки зимують краще, ніж у більшості високорослих гібридів. PT279CL характеризується середнім темпом відновлення весняної вегетації, середньопізнім цвітінням і середньораннім достиганням. Збирання гібрида відбувається швидко та легко, адже за рівномірного збалансованого підживлення стручки нижніх ярусів PT279CL отримують більше світла, тому краще синхронізуються, також швидко дозрівають і крони (фото 4). Насамперед PT279CL рекомендується вирощувати на полях із сильним засміченням хрестоцвітими бур’янами, а також на полях з імовірною залишковою ґрунтовою післядією імідозолінонів або сульфонілсечовин. 

Завантажити PDF-версію статті >>

Перейти до портфоліо гібридів ріпаку>>

 

Щоб отримати більше інформації щодо гібридів,

Pioneer

зверніться до Торгового агента з продажу насіння