Publication •  07.02.2025

ПОКОЛІННЯ ЗАХИСТУ RINSKOR™ ACTIVE: інновації в гербіцидному захисті кукурудзи

Something went wrong. Please try again later...

Стаття журналу "Агроном", лютий 2025 р.

Олександр Бортницький,
категорійний маркетинг-менеджер з гербіцидів,
Corteva Agriscience


Невідʼємною частиною сучасних технологій захисту кукурудзи є боротьба з бур’янами. Їхня шкодочинність у посівах кукурудзи надзвичайно висока: навіть незначна кількість на 1 м2 може знизити врожайність культури на 25–40%, а за вкрай несприятливих умов цей показник може сягати 60–80%, не кажучи вже про додаткові витрати, зумовлені нераціональним використанням ресурсів (добрив, посівного матеріалу, води тощо). Основною причиною забур’янення є засміченість ґрунту насінням бур’янів (так, насіння гірчаку берізковидного зберігає здатність до проростання в ґрунті до 10 років). Залежно від ґрунтово-кліматичних умов вирощування кукурудзи, в межах одного поля може налічуватися більш як 20 видів бурʼянів, серед яких найбільш шкодочинними є злакові: види мишіїв, просо куряче, просо волосоподібне, пирій повзучий тощо, а також однорічні та багаторічні двосім’ядольні, такі як амброзія полинолиста, лобода біла, види щириці, гірчак берізковидний, гірчак почечуйний, гірчак звичайний (спориш), берізка польова, види осотів, канатник Теофраста, паслін чорний, ваточник сирійський та інші. Окремо слід відзначити падалицю соняшнику різних технологій вирощування. Поява тих чи інших видів бурʼянів на конкретному полі зумовлена низкою чинників, зокрема типом ґрунту та його властивостями, кліматичними умовами, попередником, технологією обробітку ґрунту перед сівбою і під час захисту посівів тощо. Залежно від обраної стратегії захисту посівів кукурудзи агровиробники використовують як ґрунтові, так і страхові гербіциди.  Однак з огляду на зміни клімату вони все частіше віддають перевагу страховій схемі захисту або ж комбінованій. Перевагою післясходового застосування гербіцидів є можливість вибору продукту залежно від видового складу бур’янів у посівах, що уможливлює розширення спектра контрольованих бур’янів і зменшення залежності від вологи в ґрунті.

Агровиробникам не завжди просто обрати страховий гербіцид, адже вони мають зважати на певні чинники: спектр бур’янів у полі, наявність резистентних видів до перевірених продуктів (відповідно до інтернаціональної бази резистентних видів бур’янів INTERNATIONAL HERBICIDE-RESISTANT WEED DATABASE, на території України виявлено резистентні види лободи білої, амброзії полинолистої, мишію зеленого), дотримання балансу у сівозміні (окремі продукти мають суттєві обмеження для наступних культур у сівозміні або ризики впливу на них), вікно використання при неможливості вчасного внесення продуктів.

Зважаючи на потреби агровиробників у сегменті страхових гербіцидів для кукурудзи, компанія Corteva розробила та зареєструвала інноваційний продукт Лортама®, що належить до ПОКОЛІННЯ ЗАХИСТУ RINSKOR™ ACTIVE і має унікальний склад: новітня діюча речовина Rinskor™ active (флорпірауксифен-бензил), 5 г/л, тифенсульфурон-метил, 10 г/л, нікосульфурон, 40 г/л  та антидот (ізоксадифен) 10 г/л, який забезпечує високу селективність гербіциду до культури у пізніші фази внесення.

Rinskor™ active (флорпірауксифен-бензил) – інноваційна молекула, яка належить до нового класу хімічних сполук – арилпіколінатів – та є першою діючою речовиною з цього класу, що впливає на злакові, дводольні та деякі болотні види бур’янів. За механізмом дії належить до групи синтетичних ауксинів (HRAC група О). Здебільшого проникає в рослину через листя та переміщується по флоемі й ксилемі, накопичуючись у точках росту і тканинах меристеми, також частково поглинається корінням бур’янів.

Унікальні хімічні характеристики гербіциду Rinskor™ active забезпечують альтернативний інструмент контролю бур’янів, зокрема важкоконтрольованих та інвазивних видів, а також тих, що виявили стійкість до інших гербіцидів.

Rinskor™ active відзначений як гербіцид, що чинить найменший вплив на довкілля. У 2018 році він здобув престижну премію «Прорив зеленої хімії» (Green Chemistry Challenge) і, за оцінкою Агентства з охорони навколишнього середовища США, був класифікований як гербіцид зі зниженим ризиком для водних організмів.

Нікосульфурон і тифенсульфурон-метил належать до класу сульфонілсечовин. Обидва активні інгредієнти контролюють бур’яни шляхом блокування біосинтезу рослинного ферменту ацетолактатсинтази (AЛС), необхідного для створення амінокислот з розгалуженим ланцюгом: лейцину, ізолейцину та валіну – важливих будівельних блоків білків та інших рослинних компонентів. Інгибітори АЛС, потрапивши в рослину, швидко транслокуються в місця найбільшої метаболічної активності – меристематичні зони з найактивнішим ростом нових клітин.

Селективність Лортама® базується на здатності рослин кукурудзи швидко метаболізувати та інактивувати діючу речовину за допомогою антидоту (ізоксадифену), наявного в препараті. Ізоксадифен забезпечує м’яку дію гербіциду при застосуванні у фазу від 2 до 8 листків культури ( ВВСН 12–18).

ОСОБЛИВОСТІ ТА ПЕРЕВАГИ

  • Інноваційний продукт, який містить новітню діючу речовину Rinskor™ active.
  • Посилений контроль злакових бур’янів, зокрема видів проса, плоскухи звичайної, видів мишіїв, пирію повзучого та інших.
  • Контроль широкого спектра дводольних бур’янів (лободи білої, амброзії полинолистої, видів гірчаків, видів щириці, пасльону чорного, канатника Теофраста та інших).
  • Потужне антирезистентне рішення.
  • Абсолютно безпечний для наступних культур – без обмежень у сівозміні.
  • Контроль падалиці соняшнику, зокрема IMI та ALS-технологій.
  • Високий рівень селективності до культури.
  • Стабільно висока ефективність при кожному застосуванні за різних кліматичних умов.
  • Сучасна формуляція – масляна дисперсія – забезпечує якість покриття навіть у посушливих умовах.

Гербіцид Лортама® має широке вікно використання від 2 до 8 розгорнутих листків у кукурудзи (ВВСН 12–18), що забезпечує гнучкість використання. Для ефективного контролю важливо, щоб бур’яни перебували на ранніх етапах розвитку: 1–3 листки (однак не пізніше 4–5 листків) для злакових видів та 2–6 листків для більшості дводольних. Реєстраційна норма використання препарату – 1,25–1,5 л/га. Для перерослих видів бурʼянів варто використовувати максимальну норму продукту. Рекомендований об’єм робочого розчину становить 100–200 л/га і залежить від температури повітря та його вологості: в жаркий і сухий період слід використовувати більший об’єм води, що вбереже від втрат препарату внаслідок випаровування під час внесення та забезпечить достатній рівень покриття листкової поверхні бур’янів.

Ріст чутливих бур’янів припиняється через кілька годин після обробки, також значно скорочується поглинання поживних речовин і води. Видимі симптоми у вигляді деформацій, зміни забарвлення листкових прожилок, хлорозу листя з наступним некрозом та відмиранням точки росту проявляються через 3–5 днів після обробки. Швидкість та інтенсивність прояву симптомів залежать від умов довкілля та фази розвитку чутливих видів бур’янів.

Гербіцид Лортама® було перевірено в суворих умовах 2024 року в різних областях України, де він показав високу ефективність у боротьбі з ключовими видами бур’янів, зокрема ваточником сирійським.

Важливими особливостями Лортама® є його абсолютна безпечність для наступних культур у сівозміні, а також висока селективність до культури. За результатами внутрішніх досліджень, що проводилися на всій лінійці гібридів кукурудзи компанії Pioneer в Україні в 2024 році, під час яких Лортама® вносився в найчутливішу фазу культури – 5–6 справжніх листків, він показав найвищий результат за селективністю порівняно з наявними післясходовими рішеннями.      

Отже, гербіцид Лортама® забезпечує нову можливість для агровиробників у виробленні інноваційної стратегії захисту від бур’янів у посівах кукурудзи шляхом відкриття  ПОКОЛІННЯ ЗАХИСТУ RINSKOR™ ACTIVE. 
 

Більше про гербіцид Лортама®>>