Стимулюй свій врожай разом зі Стімулейт™
Стаття журналу "Агроном", листопад 2024 р.
Стаття журналу "Агроном", листопад 2024 р.
Богдан Вокальчук,
Категорійний маркетинг-менеджер з біологічних продуктів
Corteva Agriscience
Сучасні агровиробники при вирощуванні сільськогосподарських культур велику увагу приділяють якості та генетиці насіння, удобренню, ефективному контролю бур’янів, шкідників і хвороб. Але чому навіть у такому випадку врожайність і якість культур часто залишається незадовільною?
У рослинництві існують видимі процеси, які можна спостерігати і контролювати, а також невидимі хімічні процеси, що відбуваються безпосередньо в рослинах. Видимі процеси, такі як якість насіння, контроль бур’янів, шкідників і хвороб, є важливими для забезпечення врожайності. Проте невидимі процеси, що протікають всередині рослин, також значно впливають на їхній ріст, розвиток і продуктивність. Управління цими процесами здійснюється за допомогою природних факторів росту, що дозволяє максимально розкрити генетичний потенціал сільськогосподарських культур.
Рослини, як відкриті живі системи, підтримують своє існування завдяки постійному обміну речовинами та енергією з навколишнім середовищем. Цей обмін регулюється як зовнішніми факторами (світло, гравітація, температура, вологість), так і внутрішніми сигналами, які відіграють ключову роль у регуляції росту та розвитку рослин. Прикладом внутрішніх хімічних сигналів, які регулюють ріст і розвиток рослини, є фітогормони. Вони є ключовими елементами, що регулюють фізіологічні процеси в рослинах.
Фітогормони — це група органічних речовин, які природньо зустрічаються в низьких концентраціях у тканинах рослин і в надзвичайно малих дозах впливають на їх фізіологічні процеси. Фітогормони, або рослинні гормони, відіграють важливу роль у регуляції росту та розвитку рослин. Вони впливають на різні фізіологічні процеси, такі як поділ клітин, розтягнення клітин, цвітіння, дозрівання плодів тощо.
На сьогодні відомі п’ять основних груп фітогормонів: гормони росту – цитокініни, ауксини, гібереліни; гормони стресу – абсцизова кислота, етилен.
Цитокінін бере участь у процесі поділу і диференціації клітин, стимулює процеси фотосинтезу. Даний фітогормон, бере участь в процесі сповільнення старіння рослин, дефіцит цитокініну призводить до підвищення концентрації стресового гормону - абзизової кислоти (АБК). Рух цитокініну вгору по рослині стимулює формування надземної вегетативноїї маси та її галуження. Також даний гормон, зменшує абортацію квіток та плодів в умовах несприяливих температурних умов.
Не менш важливим гормоном для актиивного росту рослтин є ауксин, який разом з цитокініном активує процес поділу нових клітин і спрямовує рух елементів живлення у рослині. Також, активізує ріст та розвитку кореневої системи та спрямовує рух продуктів фотосинтезу (цукри, поживні речовини) по рослині. У міру росту рослин в листках синтезується більше ауксину, підсилюється його рух вниз до коренів. Це дозволяє спрямувати більше елементів живлення від кореневої системи до надземної частини. Ауксин регулює формування провідних тканин у рослинах і відповідає за явища фототропізму та геотропізму, які виникають через несиметричний розподіл даного гормону.
Гібереліни виконують функцію регулятора розміру клітин, стимулюють їх ріст у довжину. Також, сприяє стабільності хлорофілу та зменшує його деградацію, підвищує інтенсивність фотосинтезу, підсилює дихання, при нормальному водопостачанні підвищується інтенсивність транспірації. Гіберліни призводять до видовження стебла рослин, збільшення кількості міжвузлів, індукції цвітіння. Дія гібереліну протилежна етилену та абзцизовій кислоті, затримує достигання та підтримує тканини рослин в більш молодому і активному стані.
Абсцизова кислота (АБК) є інгібітором широкого спектру дії. Даний гормон прискорює старіння рослин і дозрівання, сприяючи розпаду нуклеїнових кислот, білків і хлорофілу. При зневодненні листків рівень АБК швидко зростає, що призводить до закривання продихів і зниження транспірації.
Етилен гальмує поділ клітин, зупиняє ріст листків у дводольних рослин, змінює напрямок росту клітин з подовжнього на поперечний. Етилен сприяє старінню тканин, прискорює опадання листків і плодів, а також дозрівання плодів, що використовується для їх дозрівання у спеціальних камерах.
Гормони впливають на ріст і розвиток рослин впродовж усіх важливих етапів росту та розвитку. Будь-які несприятливі чинники в період життєвого циклу рослин призводить до дисбалансу гормонів росту (ауксину, цитокініну, гібереліну), що в свою чергу сприяє неконтрольованому вегетативному росту, та збільшенню концентрації стресових гормонів (етилену й абсцизової кислоти). Як наслідок, це призводить до зниження генетичного потенціалу рослин та зменшення урожайності.
Застосування регуляторів росту в криттичні фази росту та розвитку рослин дозволяє частково зменшити ці втрати і сприятиме оптимальному, рівномірному розвитку рослин та їх адаптації до негативного впливу навколишнього середовища.
Компанія Corteva Agriscience щороку інвестує значну частину прибутку у розробку та дослідження нових ефективних препаратів та рішень в генетиці, засобах захисту рослин, а також питанням живлення та фізіології рослин. Тому в новому сезоні ми розширюємо біологічне портфоліо інноваційним біологічним регулятором росту зі стимулюючою дією - Стімулейт™, який дозволяє рослинам краще розвиватися в критичні фази розвитку, сприяє посиленню росту стеблової та кореневої маси, якості цвітіння.
Стімулейт™ – регулятор росту і стимулятор урожайності, створений на основі 3-х ключових гормонів росту, які в невеликих кількостях здатні активувати та регулювати фізіологічні процеси в рослинах, такі як диференція та поділ клітин.
Продукт має унікальну формуляцію на основі трьох ключових гормонів: цитокініну, ауксину та гібереліну підібраних в оптимальному співвідношенні в співвідношенні 2:1:1. Завдяки синтетичним сполукам гормонів у своєму складі, СтімулейтТМ має високу стабільність у рослинах, сприяє підвищенню концентрації природних гормонів, і таким чином підтримує оптимальний гормональний баланс рослин у критичні фази росту та розвитку за різних умов довкілля.
Стімулейт™ не є звичайним стимулятором росту рослин, який просто збільшує вегетативну масу. Обробка препаратом під час вегетації забезпечує оптимальний баланс між розвитком кореневої системи та вегетативної маси, що сприяє покращенню якості продукції та підвищенню врожайності. Завдяки розвитку потужної кореневої системи після застосування продукту, збільшується поглинальна поверхня кореня та покращується використання поживних речовин.
Завдяки оптимально підібраному складу рослинних гормонів, продукт можна використовувати в основні критичні фази росту та розвитку сільськогосподарських культур.
Наукові та виробничі дослідження, які проводилисть і компанією Corteva Agriscience у 2024 році довели високу ефективність регулятора росту Стімулейт™ в посівах різних сільськогосподарських культур у різних грунтово-кліматичних зонах України. Так, прибавка врожайності від використання препарату по вегетації на кукурудзі у фазу у нормі 0,5 л/га становила від 0,15 до 0,98 т/га в порівнянні з контролем.
На деяких локаціях, на ранніх етапах росту на варіанті з застосуванням Стімулейт™ спостерігався візуальний ефект у вигляді кращого розвитку кореневої системи, потужнішого розвитку стебла. У пізніші фази вегетації, коли качани були сформовані, відзначалася різниця у розвитку генеративних органів. Так наприклад, на дослідному полігоні Corteva в Хмельницькій області на момент спостереження (14.08.2024) спостерігався кращий розвиток качанів. На контролі качани були недозапилені, тоді як на варіанті з застосуванням Стімулейт™ відмічалася краща заповненість та кількість зерен в ряду. Прибавка вроожайності на даній локації за 4-ри разової повторності склала 0,44 т/га.
Одноразове застосування Стімулейт™ по вегетації на сої у нормі 0,5 л/га у фазу 3-5 трійчастих листків продемонстрували прибавку від 0,13 до 0,3 т/га. Застосування препарату на сої сприяє кращому розвитку кореневої системи, гілкуванню та зменшенню абортації квіток/бобів за високих температур.
З огляду на результати, які демонструє Стімулейт™, можна зробити висновок, що це ефективний інструмент, який дозволяє рослинам краще розкривати свій генетичний потенціал. Це, в свою чергу, збільшує врожайність і дозволяє отримувати додатковий дохід з кожного гектара.
В Україні продукт доступний в продажу в сезоні 2024/2025 у офіційних дистриб`юторів Corteva.