Publication •  03.11.2024

Від трактористки до сироварки. Історії трьох жінок з Івано-Франківщини

Something went wrong. Please try again later...

Роксолана Росоловська змінила Харків на прикарпатське село Чесники. Там разом з батьками налагодила виробництво опільських олій. Тепер у Чесники прямують туристи, щоб ознайомитися з традиціями та скуштувати місцеву їжу. Оксану Боднарук знають у селі Стопчатів як єдину трактористку. Світлана Бечко виготовляє крафтовий сир у мідному чані на Верховинщині й дає змогу заробити односельцям. Усі вони — жінки, які проживають у селах Івано-Франківщини, працюють в агросфері та разом зі сім'ями розвивають власну справу.

У матеріалі Суспільного розповідаємо історії трьох фермерок, підприємиць, як їхня діяльність впливає на розвиток села, а також про так звані "нежіночі" професії в агробізнесі.

Про що свідчать цифри й потреба у навчанні сільських жінок

В Україні п'ятий рік поспіль діє освітньо-грантова програма для фермерок із сільської місцевості TalentA. Її впроваджує міжнародна науково-технологічна сільськогосподарська компанія "Corteva Agriscience" для покращення продовольчої безпеки та доступності до освіти та фінансів для жінок, повідомили Суспільному у пресслужбі компанії.

Наразі міжнародна програма об’єднала понад 1500 жінок по всьому світу, серед яких 250 — українки. Є тут й представниці з Франківщини, як-от сироварка Христина Закревська.

Христина Закревська за роботою у сироварні. Суспільне Івано-Франківськ

Зокрема, в організації акцентують, що таке навчання потрібне, адже за інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, до 2022 року в аграрному секторі було зайнято 2,7 мільйона людей. Однак через велику війну їхня кількість скоротилася.

"Жінки по всій країні через мобілізацію чоловіків у ЗСУ змушені брати на себе повну відповідальність на фермах та у виробництві сільськогосподарської продукції, створювати та розвивати власні агропідприємства, опановувати нові навички та здобувати знання для управління бізнесом. Хоча суспільство визнає важливість жінок як необхідного трудового ресурсу в сільській місцевості, вони продовжують натрапляти на труднощі, зокрема в доступі до стабільної роботи та участі в прийнятті рішень", — йдеться у відповіді компанії.

Тому після конкурсного відбору, з 18 листопада 2024 до 28 лютого 2025 року, триватиме безкоштовний освітній курс TalentA. Програма передбачає проведення навчального онлайн-хабу, розробленого спеціально для жінок-фермерок із сільської місцевості.