Христина Закревська: TalentA - це порятунок для нашого бізнесу
Учасниця програми TalentA-2022 Христина Закревська про участь в програмі, свій бізнес та новий шлях жінки-фермерки.
Учасниця програми TalentA-2022 Христина Закревська про участь в програмі, свій бізнес та новий шлях жінки-фермерки.
Профайл учасниці: Христина Закревська, 28 років. Займається виготовленням крафтового сиру в своїй сироварні у селі Шепіт на Івано-Франківщині. Для виробництва використовує молоко, яке купує в своїх односельчан. Христина - одна із переможниць грантового конкурсу програми TalentA-2021. Її проєкт «Молоко – біле золото Карпат» отримав фінансування в 10 000 дол. США від Corteva Agriscience. Мета ініціативи: дати можливість мешканцям села Шепіт отримувати дохід від продажу надлишку якісного молока і забезпечити продовольчу безпеку та економічне зростання регіону.
Христино, як змінилось ваше життя після 24 лютого?
Спочатку ми були дуже розгублені. 24 лютого не працювали, зібрали найнеобхідніші речі на всяк випадок, але сподівались, що, оскільки ми проживаємо у горах, небезпека нас омине. А наступного дня продовжили роботу, приймали молоко від людей.
26 лютого у нас планувалась регулярна доставка, адже щосуботи ми доставляємо наші сири клієнтам. Я запитала у нашій з клієнтами вайбер-групі - що робити із замовленнями, чи буде хтось забирати їх чи ні? Всі відписали, що заберуть. Тоді ми остаточно зрозуміли, що працюємо далі, що не зупиняємо виробництво. Адже тоді і кожна сімʼя, яка постачає нам молоко, втратила б свій дохід.
Спочатку рівень продажу був звичним. Потім почав падати. У перші 2 тижні багато наших клієнтів виїхало за кордон і ми їх втратили. Утім, на захід України також переїхало багато людей.
І ми почали продавати сири у найближчих містах, на місцевих ринках. Це дуже нас виручило, бо ми змогли збувати сир, який був у надлишку, та знайшли нових клієнтів серед внутрішньо переміщених осіб. Багато з них вже повернулися додому - до Києва, Харкова - але досі купують у нас сири. Окрім того, ми почали активніше вести свою інстаграм-сторінку. Купувати рекламу. І таким чином теж залучили нових покупців.
Як це бути сучасною жіною-фермеркою?
Це насправді важка праця. Складно і сир варити, і думати, де його реалізувати, спілкуватись з клієнтами. Але мені подобається те, що я роблю. Подобається, що в Україні є можливість розвивати цю справу. Зʼявляється культура споживання сиру, і я вірю, що за 10 років наша країна повністю перейде на український сир та не буде потреби привозити його з Італії чи інших країн. Адже ми можемо робити не гірші.
У цьому році ви знову долучились до освітньо-грантової програми TalentA. Чому для вас це важливо?
TalentA - це порятунок для нашого бізнесу. Вона суттєво підтримує малий бізнес, а малий бізнес зараз підтримує громаду і українську економіку. Мені дуже цінно, що я беру участь. Завдяки участі в минулорічній програмі у мене залишилась купа знань, які я використовую. Зокрема, я навчилась писати грантові заявки. Раніше я не знала, як це працює, і, якби не ТalentA, я б ніколи в житті не змогла опанувати це так швидко. Після навчання в програмі я подавалась на ще один грант і мені вдалось залучити кошти. Зараз я відправляю заявки на багато програм. Я розумію, що можу заповнити проєктну заявку, розповісти про сильні сторони, про нашу ідею, чим ми корисні, і так швидше розвинути не тільки наш бізнес, а й наше високогірне село.
І, звісно, не менш важливою у програмі TalentA є можливість позмагатись за фінансування своєї ідеї та отримати кошти для розбудови сироварні. Нам стало важче інвестувати в свою справу, бо гривня знецінилась. Ми і так постійно вкладаємо те, що заробляємо, у бізнес, докуповуємо щось. Але цього недостатньо, аби масштабуватись, розширити виробництво так, як ми хочемо. Плануємо переходити на витримані групи сирів і майбутньому вийти на експорт. І, звісно, будемо знову подаватись на грант.
Зараз ви навчаєтесь в освітньому хабі програми. Якої лекції чекаєте найбільше і чому?
Я із нетерпінням чекаю лекцію про побудову команд. Якщо ми масштабуємо сироварню, ми хочемо залучити щонайменше чотирьох працівників. І мені потрібно навчитись як правильно з цими людьми комунікувати, як мотивувати їх і налагоджувати гарні робочі стосунки.
Про що найбільше мрієте зараз?
Насамперед про нашу перемогу та мир в Україні.