Publication •  07.04.2025

Інновації відкривають нові можливості для майбутнього європейського сільського господарства

Something went wrong. Please try again later...

Інтерв'ю з Ігорем Тесленком, президентом Corteva Agriscience у Європі, Близькому Сході та Африці. Стаття вперше була опублікована в Politico Europe, 25 березня 2025 року.

Досягнення в науці та технологіях мають потенціал стати переломним моментом для фермерів у всьому світі, допомагаючи їм виробляти більше їжі більш сталим способом для зростаючого населення світу. Тим часом Європа взяла на себе зобов'язання підвищити свою стратегічну автономію, інноваційність та конкурентоспроможність. Ігор Тесленко ділиться своїми думками про те, як Corteva Agriscience використовує свої сильні сторони в дослідженнях і розробках для вирішення цих критичних питань.

Які найбільші виклики стоять перед європейським сільським господарством сьогодні?

Для фермерів зміна клімату є одним із найзначніших викликів нашого часу. Останніми роками в Європі почастішали екстремальні погодні умови і підвищення температур: більше посух, більше повеней, менше орних земель, нові шкідники, бур'яни та хвороби. Це також означає, що існуючі шкідники та хвороби поширюються на нові частини нашого континенту. Це має величезний вплив на європейське сільське господарство.

З арсеналу наших фермерів було вилучено критично важливі інструменти. Наприклад, з 2019 року не було схвалено жодних нових засобів захисту рослин, і все частіше традиційні засоби забороняються або дозволяються лише через винятки, кількість яких також зменшується з часом.

У поєднанні з цим постає дедалі гостріше питання щодо здатності Європи забезпечувати себе продовольством і паливом, а також зменшити викиди вуглецю в енергоємних секторах, таких як транспорт і авіація. Як пандемія, так і конфлікт на порозі Європи відновили заклики зменшити залежність від імпорту з інших регіонів світу.

Підсумовуючи, з різних причин їжу стає важче вирощувати – але є рішення. Сьогодні нам потрібні технології більше, ніж будь-коли раніше.

Які наслідки ми можемо очікувати від цих викликів?

Усі ці фактори становлять ризики. Без доступу до таких інновацій, які мають фермери в Сполучених Штатах і Бразилії, майбутнє сільського господарства в Європі може призвести до менш ефективних способів ведення сільського господарства, що, у свою чергу, може зробити нашу економіку значно менш конкурентоспроможною. Справа в тому, що європейські фермери перебувають у невигідному становищі порівняно з тими регіонами, хто підтримує інновації. Глобальна торгівля корисна – але лише за умови рівних умов.

Це стосується не лише фермерів. Якщо врожайність знизиться, можуть виникнути проблеми з ланцюгом постачання, що часто призводить до підвищення цін для споживачів. Опитування Eurobarometer показало, що 93% європейців вважають зростання вартості життя своєю найнагальнішою проблемою, з побічними занепокоєннями щодо потенційного впливу цього на економічне зростання. Вирішення цієї проблеми є ключем до майбутнього економічного зростання та стабільності.

Яким чином наука та інновації можуть вирішити ці проблеми?

У Corteva ми розробляємо нові технології, які допомагають фермерам вирощувати більше їжі більш сталим способом.

Однією з найперспективніших інновацій є редагування генів, яке має потенціал революціонізувати сільське господарство в Європі. Редагування генів - це нова техніка селекції рослин, яка використовує технологію CRISPR, що отримала Нобелівську премію, для адаптації власного генетичного матеріалу рослини та зміцнення її здоров'я.

Редагування генів може допомогти рослинам стати більш стійкими до хвороб, шкідників та екстремальних погодних умов і вимагати менше ресурсів, таких як засоби захисту рослин, для вирощування. Допомагаючи збільшити та захистити врожайність, редагування генів допоможе фермерам виробляти ще більше їжі та палива на тій самій кількості землі, ніж сьогодні.

Редагування генів є безпечним та ефективним, і його вже застосовують в інших регіонах. Наприклад, у Кенії Corteva співпрацює з місцевим університетом над створенням сортів кукурудзи, стійких до хвороб. Так само в Індії та субсахарській Африці ми працюємо над вирішенням проблем, пов'язаних з просом, яке є важливим продуктом для мільйонів дрібних фермерів у цих регіонах.

Європа повинна забезпечити доступ наших фермерів до тих самих інструментів, щоб ми могли досягти наших кліматичних цілей та підвищити продовольчу та енергетичну безпеку.

Говорячи про енергетику, біопаливо все частіше стає темою обговорення в Брюсселі. Чому і як Corteva бере участь у цьому обговоренні?

У центрі європейських дебатів щодо зменшення викидів вуглецю є нові занепокоєння щодо того, як ми зміцнюємо нашу самодостатність і, отже, безпеку. Такі сектори, як авіація, повинні знайти сталі джерела енергії, якщо ми хочемо досягти наших кліматичних та енергетичних цілей. Біопаливо відіграє стратегічну роль у досягненні цього.

Стале авіаційне паливо, наприклад, може значно зменшити викиди вуглецю від польотів. У Європі нормативні вимоги зобов’язують авіакомпанії додавати щонайменше 2% сталого авіаційного пального (SAF) у паливну суміш, і цей показник має зрости до 70% до 2050 року. За умови належної політичної підтримки біопаливо може стати ключовим компонентом сталого енергетичного майбутнього Європи.

Такі культури, як соняшник, наприклад, мають високий відсоток олії в насінні, що робить їх ідеальною сировиною для виробництва біопалива. Фермери можуть вирощувати ці культури як другі у сезоні, що означає, що вони не конкурують з продовольчими.

Це покращує здоров'я ґрунту, а також забезпечує додаткове джерело необхідного доходу для фермерів. Це допомагає задовольнити попит Європи на чистішу енергію для транспорту, включаючи авіацію, робить фермерів більш прибутковими і не ставить під загрозу продовольчу безпеку. Справжня вигода для всіх!

Зараз багато уваги приділяється способам вирощування культур, які менше впливають на довкілля. Як Corteva впроваджує інновації в цій галузі?

У багатьох напрямках. Минулого року ми оголосили про власну систему гібридної пшениці, яка може збільшити потенціал врожайності на 10%, використовуючи ту саму кількість землі та ресурсів. Це забезпечує значну перспективу як для фермерів, так і для глобальної продовольчої безпеки. Це також пропонує підвищену стійкість до посухи — дослідницькі випробування показують, що наша гібридна пшениця може давати приблизно на 20% більше врожаю, ніж елітні сорти в умовах нестачі вологи.

Крім того, ми є однією з найбільших компаній з біологічним портфоліо у світі.

Біологічні продукти отримані з природних організмів і пропонують сталий спосіб підтримки здоров'я рослин, зменшуючи залежність від синтетичних пестицидів. Вони працюють у гармонії з традиційними методами захисту рослин, допомагаючи покращити здоров'я ґрунту, підвищити стійкість рослин і задовольнити попит споживачів на продукти природного походження.

У всьому світі близько 35% фермерів вже використовують біологічні продукти, і очікується, що ця кількість значно зросте в найближчі роки. Фермери бачать відчутні переваги — деякі британські виробники, які використовують біостимулятор Corteva Blue™ N, повідомили про збільшення врожайності на 20%. Це неймовірно, і ми з нетерпінням чекаємо на співпрацю з більшою кількістю фермерів по всій Європі в найближчі роки.

Які зміни необхідні для розкриття повного потенціалу аграрних інновацій у Європі?

Європа давно є лідером у сільському господарстві, але повинна допомогти розкрити наш аграрний сектор, щоб він міг конкурувати на рівних умовах у світі. Це означає не лише інновації, які робить Corteva, але й спрощення наших нормативних рамок. Я був радий бачити деякі зміни в цьому напрямку останніми тижнями.

Що потрібно змінити, щоб розкрити повний потенціал аграрних інновацій у Європі?

Щоб скористатися перевагами нових аграрних технологій — будь то генетично редаговані культури, біологічні продукти чи біопаливо — ми бачимо кілька можливостей. Поточний процес затвердження нових аграрних технологій можна спростити, зберігаючи високі стандарти безпеки. На затвердження нового активного інгредієнта в Європі потрібно десять років, тоді як в інших регіонах це займає в середньому 2-3 роки. Це спрямовує інновації та інвестиції в інші регіони, ставлячи європейських фермерів у невигідне становище та ставлячи під загрозу нашу конкурентоспроможність.

Європа має зробити вибір. Ми можемо або прийняти інновації та стати лідерами у сталому сільському господарстві, або відстати — майбутнє, яке, я вважаю, ніхто не хоче. У Corteva ми інвестуємо мільярди, щоб забезпечити безпеку й сталість наших продуктів, і раді, що політики підтримують науково обґрунтовані рішення та створюють нормативне середовище, як сприяє інноваціям.

Це допоможе забезпечити європейських фермерів інструментами, необхідними для створення сильного, прибуткового, самодостатнього аграрного сектора, одночасно забезпечуючи зростаюче населення та захищаючи нашу планету. Нам не потрібно вибирати — ми можемо зробити все.

Відвідайте https://www.corteva.com/, щоб дізнатися більше про наші провідні світові інновації.