Діяти гнучко
За непередбачуваних погодних умов виробничники віддають перевагу гнучкій, але ефективній системі захисту
Журнал «The Ukrainian Farmer», грудень 2020
Журнал «The Ukrainian Farmer», грудень 2020
Нині, підбиваючи підсумки виробничого сезону, фермери говорять про несприятливі погодні умови, елементи технології, які в таких умовах не спрацювали, зокрема про промахи під час посівної, в системі живлення тощо. І дещо менше уваги приділяють системі захисту. Втім, екстремальні погодні умови вплинули і на цей елемент технології вирощування культур. Про свій досвід розповів директор ТОВ «Альбіна» Юрій Ткаченко.
Господарство знаходиться в Одеській області, має в обробітку 1500 га. Тут вирощують пшеницю, соняшник, ячмінь, кукурудзу, а останні три роки ще й ріпак. Минулого року цією культурою засіяли 300 га, цього — 450 га. Можна сказати, що ріпак у господарстві лише вчаться вирощувати, застосовуючи для цього різні технології і системи захисту.
— Пане Юрію, якими результатами на ріпаку можете похвалитися?
— Якщо минулого року ми отримали 30 ц/га, то цього — хвалитися нічим: на різних полях маємо урожайність 10 ц/га, 15 ц/га і 20 ц/га. 150 га взагалі вимерзло під час весняних заморозків. Нині будь-яку культуру важко виро- щувати — дуже змінився клімат. Тому за шаблоном, як це було раніше, коли сіяв, обробляв посіви чи збирав урожай у визначені терміни, не вдасться працювати. Нині треба постійно прилаштовуватися до погодних умов — у нас то посуха, то мороз, то високі температури б’ють усі рекорди...
— Як призвичаюєтеся до таких нестабільних умов? Що змінюєте в технологіях?
— Основна проблема — брак вологи. Тому ми все робимо для того, щоб її зберегти. Наприклад, ріпак сіємо по «нулю» — для цього маємо якісну посівну техніку. Технологія така: після збору зернових (пшениці чи ячменю) рівномірно розподі- ляємо пожнивні рештки по полю і чекаємо дощу. Як тільки пройшов дощ, одразу сіємо ріпак у необроблений ґрунт. Тоді в ґрунті залишається трохи вологи для проростання насіння. Також через брак вологи ми змінили технологію вирощування. Якщо раніше практикували гербіцидостійку виробничу систему — сіяли відповідні гібриди, застосовували гербіцид на основі імазамоксу, то тепер перейшли на класичну систему. Все тому, що за недостатньої кількості вологи цей гербіцид взагалі не промивається в нижні шари ґрунту і після нього фактично нічого не можна вирощувати — все погано росте. Тому вже два роки вирощуємо тільки класичні гібриди ріпаку і перейшли на використання післясходової системи захисту посівів від бур’янів.
— Як працюється за класичною системою? Наскільки ефективним є гербіцидний захист?
— Із захистом не маємо жодних проблем. Лінійка ЗЗР дуже широка, в тому числі гербіцидів, тож вибір є. Але обираємо тільки оригінальні препарати — останні два роки співпрацюємо із компанією Corteva Agriscience. Приваблює якість їхніх ЗЗР: хоч який препарат ми використовуємо, кожен працює відмінно. Нарікань ніколи не було. Вони м’яко діють на рослину і повністю усувають проблему — збудника хвороби, шкідника чи бур'ян. Цього року фактично 70% системи захисту усіх культур від Corteva Agriscience. Регіональний представник компанії допомагає нам підібрати препарат, роз’яснює, чим він кращий за інші, як його правильно вносити тощо. Ми регулярно бачимося: коли треба отримати його консультацію, поїхати в поле — він завжди після першого ж дзвінка в нас.
Ось, наприклад, цієї осені мали проблеми із високим ступенем забур’янення посівів озимого ріпаку. Адже випало чимало дощів, було тепло, тож за бур’янами ріпаку не було видно. Регіональний представник компанії порадив нам обробити посіви новим гербіцидом Белкар® — він призначений саме для осіннього застосування. Ріпак на той час був у фазі чотирьох листків, і ми якраз вкладалися у вікно застосування гербіциду. Дотримувалися рекомендованих виробником норм — 0,25 л/га. У результаті гербіцид проконтролював усі зимуючі бур’яни, що були присутні у наших посівах, на полі залишились тільки рослини ріпаку.
Навесні також у посівах ріпаку озимого мали проблеми із бур’янами. В ґрунті було трохи вологи, і, коли внесли добрива, бур’яни швидко відновили вегетацію. За порадою представника Corteva Agriscience застосували гербіцид Слаш™, який ефективно нам проконтролював присутні бур’яни . Результат Результат аналогічний — чисте поле, на якому лише ріпак.
Завантажити повний текст статті можливо за посиланням