Publication •  23.12.2024

Кукурудза Pioneer®: успішно долаємо виклики разом

Something went wrong. Please try again later...
Aquamax-стаття-Farmer

Стаття журналу «ЗЕРНО», листопад 2024 р.

Володимир Андрущенко,
категорійний маркетинг-менеджер Corteva Agriscience 

Праця аграрія кропітка та сповнена несподіванок. Щоб бути успішним у сільському господарстві, слід віддаватися справі цілодобово 365 днів на рік. В осінньо-зимовий період необхідно правильно підібрати посівний матеріал, добрива, засоби захисту рослин тощо, спираючись на досвід попередніх сезонів. Після цього належить посіяти насіння, внести добрива, захистити сходи від хвороб і шкідників та забезпечити рослини живленням протягом весняно-літньо-осінніх польових робіт. Наступний етап – збирання врожаю, вирішення логістичних, організаційних і комерційних питань, пов’язаних з його доведенням до кондиції, зберіганням та реалізацією. Не встигнеш і оком змигнути, як все починається наново. І кожен крок сповнений не очікуваних перешкод: приморозки, шкідники, хвороби, посуха, логістичні проблеми, відсутність ціни на товарне зерно тощо.

В Україні провідні позиції в посівних площах аграріїв стабільно займає кукурудза. Її площі 2021 р. сягали понад 5 млн га. Сезон-2024 став першим, коли площі під кукурудзою стабілізувалися в межах 4 млн га на рівні 2023 року. Цьому, зокрема, сприяли розблокування портів, вдосконалення логістики та високий попит/ціна на товарне зерно кукурудзи. 

Бренд Pioneer® від компанії Corteva Agriscience є «важковаговиком» на українському ринку кукурудзи, адже за кожним гібридом стоїть понад 100 років селекційного досвіду, широка локальна мережа випробувань, висока врожайність і стабільність, підтверджена українськими виробниками та багаторічними даними місцевих дослідів. Ми переконані, що найвищий потенціал урожайності – не єдина запорука успіху при вирощуванні кукурудзи. Критичним для успішного вирощування є підбір гібрида, який гарантовано досягне фізіологічної стиглості в конкретних умовах географічного розташування об’єкта господарювання. Окрім обмежень за сумою ефективних температур, слід зважати на ґрунтові особливості конкретних полів, вплив хвороб, шкідників, особливості ведення господарювання. Розглядаючи всі ці чинники в комплексі, ми пропонуємо гібриди кукурудзи Pioneer®, які забезпечують стабільно високу результативність по всій Україні. 

Головним викликом сезону 2024 року стали проблеми з вологозабезпеченням і високі температури як протягом усього вегетаційного періоду, так і в критичні для кукурудзи фази, як-от цвітіння та налив зерна. Так, в осінньо-зимовий період вологи накопичилося достатньо (карта 1). Однак на початок посівної кампанії на глибині посіву (шар 10 см) вологи фактично не було (карта 2). Якщо подивитися на кількість опадів, які випали з квітня до вересня 2024 року (карта 3), то стає зрозумілим, чому схід та південний схід України не добрали в урожаї кукурудзи. Більше того, навіть на заході та частково на півдні України, де сезонна кількість опадів наближалася до середньобагаторічної, вони випадали нерівномірно і були відсутні в найкритичніші для розвитку кукурудзи фази (сходи, викидання волоті й рилець – цвітіння, налив зерна). У комбінації з надзвичайно високими температурами протягом липня й серпня (карта 4) відсутність вологи спричинила масове недозапилення, абортацію зерна кукурудзи і, як наслідок, низьку натуру зерна, через що середня врожайність по Україні не перевищувала 6 т/га. 

 

Асортимент гібридів кукурудзи Pioneer®

Які ж гібриди кукурудзи бренд Pioneer® пропонує для подолання щорічних викликів й успішного господарювання? Рекомендації та результати розглядатимемо, виходячи з розподілу України на чотири регіони за схемою Corteva (карта 5). Таке районування показує результати гібридів як у зонах із задовільним вологозабезпеченням (захід, центр), так і на територіях, де вологи катастрофічно бракує (схід, південь). Гібриди Pioneer® покликані забезпечувати стабільно високий результат як в оптимальних, так і в екстремальних умовах господарювання.  

Ранньостиглі гібриди (ФАО 210-240)

Розпочнемо з ранньої групи стиглості (ФАО<250). Ранньостиглі гібриди історично гарно показують себе в Поліссі та Лісостепу, але як посівний і збиральний конвеєр успішно використовуються по всій Україні. 

Серед відомих на ринку гібридів слід обов’язково згадати Р7552 (ФАО 230) як альтернативу Р8521 та інтенсивні гібриди лінійки Optimum® AQUAmax® Р8754 (ФАО 240) і Р7818 (ФАО 240). Гібрид Р7818 є універсальним з огляду на придатність до термінів посіву, сівозміни та технологій обробітку ґрунту, а також густоту на момент збирання, адже має відмінну компенсаційну здатність і може формувати по два качани. Р8754 має дуже гарну посухостійкість і вологовіддачу та повністю розкриває свій потенціал при вирощуванні в сівозміні, коли кукурудза повертається на поле через 3–4 роки. У сезоні 2025 року ми підсилюємо ранню групу стиглості й інтродукуємо новий гібрид лінійки Optimum® AQUAmax® Р8604 із ФАО 230. Цей гібрид гідно показав себе у мережі комерційних, агрономічних та дослідних випробувань і забезпечив +4–11% до середньої врожайності у ранній групі стиглості в оптимальних умовах заходу та центру та +4–26% в умовах нестачі вологи та повітряної посухи сходу й півдня (графік 1). 

Середньоранні гібриди (ФАО 260-300)

Найпоширенішими в Україні є гібриди середньоранньої групи стиглості, які займають понад мільйон гектарів площ під кукурудзою. Адаптивний гібрид Р8816 (ФАО 300) є «старожилом» на ринку України і щорічно посідає чільні місця за обсягами продажів. Інтенсивні гібриди лінійки Optimum® AQUAmax® Р8834 (ФАО 280) та Р8904 (ФАО 280) теж доволі успішні: Р8834 показує найкращі результати за оптимального живлення та вологозабезпечення, а Р8904 страхує його у випадках, коли є обмеження за тим чи іншим чинником. Дуже добре був сприйнятий ринком гібрид Р8556 (ФАО 270), який гарно розкрив себе у східному регіоні в умовах нестачі вологи, тоді як для заходу найліпшим є Р8723 (ФАО 270). Інтенсивний гібрид Р8436 (ФАО 260) показав себе як універсальний, адже, попри 260 одиниць ФАО, здатний давати урожай на рівні Р8834 і при цьому тримати вологість на збиранні близькою до залікових 14%. Прагнучи вдосконалення, 2025 р. ми інтродукуємо новий Р8902 із ФАО 290 (графік 2). 

Зверніть увагу, що в умовах західного регіону Р8902 показав урожайність на 8% вищу, ніж решта середньоранніх гібридів, і навіть в умовах посухи й аномально високих температур сходу та півдня його показники були вищі за середні. Невибагливість до строків посіву, відсутність обмежень щодо вирощування в монокультурі, універсальність у використанні – лише частина переваг Р8902, який припаде до душі всім, хто його випробує.

Середньостиглі гібриди (ФАО 310-340)

Середньостиглі гібриди традиційно конкурують із середньоранніми за розміром площ, тому Corteva щороку вдосконалює портфоліо, доводячи, що гібриди Pioneer® варті схвалення аграріїв. За результатами  сезону-2024 найбільш продаваним в Україні є середньостиглий гібрид Р9074 (ФАО 330). Це й не дивно, адже гібрид присутній на ринку вже понад 10 років, а високі адаптивність і продуктивність забезпечують йому місце в сівозміні виробників усієї України. Щоб підсилити адаптивний сегмент портфеля у сезоні 2022 року, ми інтродукували Р9042 (ФАО 310), а 2023-го – Р9367 (ФАО 310). Гібриди мають відмінну компенсаційну здатність, добре переносять несприятливі погодні умови на початку розвитку, мають високу толерантність до хвороб монокультури. Особливо хотілося б підкреслити інтенсивність вологовіддачі Р9042 – у цьому йому немає рівних. Інтенсивний сегмент середньостиглої групи представляють: Р9234 (ФАО 320), який у сезоні-2024 був одним із лідерів у західному регіоні за вологовіддачею; Р9255 (ФАО 330), що завдяки високій посухо- та стресостійкості утримує перші місця за врожайністю у сезоні-2024, а інтенсивна вологовіддача та гарна натура зерна забезпечили йому чільні місця і в сезоні-2023; Р9610 (ФАО 340) – реальний важковаговик групи, який завдяки високій натурі зерна й інтенсивній вологовіддачі став одним із лідерів за врожайністю в західному регіоні, забезпечивши собі замовлення в сезоні 2025 року. Крокуючи в ногу з часом, Pioneer® підготував новинки в середньостиглій групі – Р9279 (ФАО 320) та Р92440 (ФАО 330) (графік 3).

У задовільних умовах західного регіону Р92440 та Р9279 забезпечили 15–19% переваги за врожайністю порівняно з рештою середньостиглих гібридів. Гібрид Р92440 проявив характеристики лінійки Optimum® AQUAmax®, забезпечивши +23% врожаю в стресових умовах півдня України. Не відставав і Р9279 – у посередніх умовах центрального регіону перевершив Р92440 і забезпечив +8% до середньої врожайності. Гарна врожайність у комбінації зі стресостійкістю, високою толерантністю до хвороб монокультури і гнучкість до систем обробітку ґрунту гарантовано забезпечать нашим новинкам місце на полях поціновувачів високоякісної кукурудзи.

Середньопізні та пізньостиглі гібриди (ФАО 360-580)

Найвищий потенціал традиційно мають середньопізні та пізньостиглі гібриди кукурудзи (ФАО 350+). Безперечно, для повного розкриття всіх можливостей такі гібриди потребують гарних живлення і вологозабезпечення, а також достатньої суми ефективних температур для досягнення фізіологічної стиглості. Забезпечити кукурудзу вологою можуть ті, хто практикує зрошення; якщо питання вологи врегульоване, можна працювати із живленням, яке аграріям під силу опанувати. Впливати ж на суму ефективних температур, що накопичується за вегетацію, можна тільки опосередковано: підбираючи гібриди, котрі витримують посів у ранні терміни та спроможні почекати пізнішого збирання. З огляду на це та постійне підвищення температур (карта 4) середньопізні й пізньостиглі гібриди дають гарні результати не тільки на півдні України, а й у центрі та навіть на півдні зони Полісся. 

Р9241 (ФАО 360), Р9985 (ФАО 370), Р9889 (ФАО 380), Р9757 (ФАО 390), Р9903 (ФАО 390) уже знайшли своє місце у господарствах. Окремо хотілося б відзначити Р9639 (ФАО 360), який у посушливий сезон 2024 року дуже гарно проявив себе завдяки винятковій посухостійкості, компенсаційній здатності й гарній натурі зерна. Українські девіди хули точно зрадіють, коли побачать на своїх полях наші новинки сезону-2025: Р9975 (ФАО 400) та Р0260 (ФАО 470) (графік 4). 

Попри те, що пізньостиглі гібриди найкраще розкривають свій потенціал в умовах зрошення, дані графіка 4 показують результат без зрошення. У західному регіоні гібриди забезпечили понад 12 т/га та перевершили середнє по групі стиглості значення на 12–18%. Гібрид Р9975 продемонстрував усі переваги лінійки Optimum® AQUAmax®, які забезпечують найефективніше використання вологи в періоди, коли вона обмежена: краще розвинену кореневу систему, синхронне викидання волоті й рилець, відмінне регулювання продихів, ремонтантність і потужну вологовіддачу. Завдяки цим рисам і високій адаптивності до умов вирощування Р9975 забезпечив рекордні +27% урожайності порівняно з рештою пізньостиглих гібридів. 

Це вартий уваги результат, адже врожайність порівнювалася з Р0217, Р9911, Р0710.

Силосні гібриди Pioneer®

Однією із ключових цінностей Corteva Agriscience є співпраця з клієнтами, розуміння їхніх потреб і пропонування рішень, які максимально задовольнять ці потреби, роблячи господарювання ефективним і прибутковим. З радістю повідомляємо, що в сезоні-2025 українські аграрії матимуть такий важливий елемент задоволення потреб у якісному силосі, як гібриди Р7655 (ФАО 220) і Р9967 (ФАО 370) лінійки m3 та гібрид подвійного використання Р8115 (ФАО 210) від бренду Pioneer®. Гібриди Р8115, Р7655 та Р9967 своїми якісними показниками задовольнять навіть найвибагливіших поціновувачів високоякісного кукурудзяного силосу (табл. 1). 

Як видно з табл. 1, завдяки особливостям лінійки m3, зокрема високій стресостійкості, гарному стартовому розвитку, ремонтантності тощо, збирання на силос можна починати в пізній молочно-восковій стиглості, що дає змогу накопичити більше сухої речовини, а перетравність волокон (клітковини) при цьому на 3–6% буде вища, ніж у конкурентів. Це також допомагає накопичувати більше крохмалю, а його борошноподібна консистенція забезпечує значно вищу перетравність у рубці тварин – крохмаль перетравлюється на 80%. Гібриди Р7655, Р8115, Р9967 мають оптимальний габітус: масивна висока рослина забезпечує велику кількість біомаси і, як наслідок, кінцевого продукту – силосу; оптимальне ж кріплення качана та висока міцність стебла захищають від вилягання навіть при густоті рослин, вищій за оптимальну. Висока толерантність до стресів на ранніх етапах, а також швидкий стартовий розвиток дають змогу сіяти Р8115, Р7655 та Р9967 у ранні строки, а толерантність до листостеблових хвороб і гнилей качана сприяє отриманню здорової сировини для силосу. 

Однак на цьому переваги силосних гібридів Pioneer® не закінчуються! Якщо ви вирішите вирощувати Р7655, Р8115 на зерно для забезпечення посівного та збирального конвеєра, вони приємно здивують вас урожайністю й збиральною вологістю. Не відстає від них і Р9967, який при вирощуванні на зерно має врожайність, вищу за середню по групі стиглості в усіх регіонах України (графіки 5 та 6). 

 

Гібриди з потужною генетикою. Зважений вибір.

Отже, насіннєвий бренд Pioneer® компанії Corteva – перевірений часом бренд із потужною історією. В асортименті кукурудзи Pioneer® лише гібриди з високим генетичним потенціалом, які відповідають вимогам національних і внутрішніх стандартів Corteva щодо якості. Гібриди Pioneer® забезпечують високу продуктивність в умовах Полісся, Лісостепу та Степу. У кожній групі стиглості можна підібрати продукт, який цілком відповідатиме конкретним умовам господарювання: інтенсивним, помірно інтенсивним чи адаптивним. Ми відстежуємо тенденції на ринку кукурудзи й оновлюємо асортимент Pioneer® відповідно до викликів, з якими стикаються українські фермери. 

Потужний, сучасний і перевірений портфель кукурудзи Pioneer® – ваш надійний помічник на шляху до ефективного господарювання. 

 

Завантажити PDF-версію статті >>

Більше про гібриди кукурудзи >>

 

Щоб отримати більше інформації щодо гібридів,

Pioneer

зверніться до Торгового агента з продажу насіння